• Українська
 • State Archival Service of Ukraine
  Official webportal

  The portal works in test mode. Please send comments and
  suggestions to [email protected]

  Традиційно знайомимо вас з новими здобутками на ниві оцифрування архівних документів та довідкового апарату.

  Розпочинаємо з Південної Пальміри. Державний архів Одеської області робить першу спробу поновлення практики представлення цифрових копій онлайн. На вебсайті архіву у тестовому режимі доступні цифрові копії метричних книг Херсонської духовної консисторії. Архівісти очікують на ваші фідбеки і готові вислухати всі нарікання та пропозиції стосовно роботи користувацького сервісу.

  Державний архів Житомирської області каталогізував та виклав в онлайн довідкову інформацію стосовно «ревізьких казок» фонду 118 «Волинська казенна палата» за 1795-1888 роки.

  Ознайомитися з 12 517 заголовками можна на офіційному вебсайті архіву у рубриці «Довідковий апарат». Покажчик місить дані за дванадцятьма повітами Волинської губернії: Володимир-Волинський, Дубенський, Житомирський, Заславський, Ковельський, Кременецький, Луцький, Новоград-Волинський, Овруцький, Острозький, Рівненський, Старокостянтинівський.

  У рубрику «Електронний архів» вебсайту Державного архіву Харківської області додано ще один фонд – «ревізьких казок» за 1782 рік (на подданных черкас Богодуховского округа ф. 31, оп. 141, спр. 3)  – документів, що відображають проведення ревізій населення Російської імперії у XVIII – 1-й половині XIX століття з метою подушного податкового обкладання.

  Гарні новини надійшли з Волині. Державний архів Волинської області представив колекцію документів на пергаменті з фонду Ф.312 «Волинське товариство приятелів наук, м. Луцьк, Волинське воєводство».

  Серед колекційних архівних документів фонду найдавніший артефакт –  «Підтвердження польським королем Сигізмундом І надання маєтків на користь Луцького війтівства литовським князем Олександром» 1511 року латинською мовою.

  Крім того, можна переглянути листи папи римського Бенедикта XIV (1744), Пія VІІ (1813), Бенедикта XV (1918), Пія ХІ (1928), документи римо-католицького братства милосердя при костелі св. Варвари в Кракові: статут братства, листи Папи Григорія ХІІІ та короля Сигізмунда ІІІ про підтвердження його прав і привілеїв (1588-1611), ухвалу Сейму Віленської землі про входження краю до складу Польщі (1922). 

  І це ще не все. Державний архів Волинської області виклав в онлайн доступ першу сотню оцифрованих кримінальних справ несудових органів за 1939-1953 роки з фонду 4666 «Комітет державної безпеки (КДБ) при Раді Міністрів УРСР у Волинській області, м. Луцьк», в якому зберігаються фільтраційні справи на осіб, котрі у роки Другої світової війни були примусово вивезені до Німеччини та інших країн гітлерівської коаліції, репатрійованих і колишніх військовополонених, архівні кримінальні справи несудових органів на громадян, що зазнали репресій.

  Водночас акцентуємо увагу користувачів, у рубриці «Довідковий апарат» актуалізовані електронні версії описів фондів архіву. Для зручності описи розподілені на дві групи: «Описи фондів періоду до 1939 року» та «Описи фондів радянського періоду і періоду незалежності України».

  Наразі доступні онлайн 1155 описів 597 архівних фондів.

  На офіційному вебсайті Державного архіву Миколаївської області розмістили  базу даних «Репресовані», що містить інформацію про 9771 осіб – жертв сталінських репресій (Фонд Р-5859, опис 2). 

  У БД «Репресовані» є дані як одноосібних, так і групових справ. Знайти БД «Репресовані» та ознайомитися з детальною інструкцією для користувачів можна у рубриці «Доступ до архівної інформації репресивних органів».

  У  цій же рубриці наведено Список репресованих осіб, укладений за протоколами засідань трійок УНКВС (Фонд Р-5859, опис 2, справи 1-250) стосовно 7191 особи – жертви сталінських репресій.

  Загалом архівні сервіси дають змогу самостійно відшукати інформацію про 16 962 особи.

  У держархіві наголошують на необхідності використання під час пошуку російської мови, якою УНКВС оформлювалися усі протоколи і справи.

  Наостанок, Державний архів Чернівецької області продовжує оприлюднення оцифрованих описів на своєму офіційному вебсайті. Рубрику «Довідковий апарат» доповнено 161 описами 63 фондів дорадянського періоду, претури та примарії Північної Буковини, Хотинського і Сторожинецького повіту, Буковинської окружної управи і Виконавчого Комітету Буковинського сейму.