• Українська
 • State Archival Service of Ukraine
  Official webportal

  The portal works in test mode. Please send comments and
  suggestions to tsdea@arch.gov.ua
  Czechoslovaks in the Gulag web project: a new facet of partnership between The State Archival Service of Ukraine and the Institute for Studies of Totalitarian Regimes in the Czech Republic
  Рosted 26 August 2020 09:00

  24 серпня, у день, коли Україна відзначала 29-річницю своєї Незалежності, Інститут досліджень тоталітарних режимів (ІДТР) презентував у Празі англійську, українську та російську версії веб-проєкту «Чехословаки в ГУЛАГу» 

  Вебсайт є результатом міжнародного співробітництва чеських істориків і архівістів. Він пропонує закордонній громадськості та фахівцям результати досліджень документів про політичні репресії у Радянському Союзі, спрямованих проти вихідців з Чехословаччини (не тільки чехів, а й українців, німців, євреїв, угорців, росіян та словаків).

  «Крім короткого огляду історії репресій, на сайті опубліковані біографії чеських авторів спогадів про табори, інтерв’ю зі свідками, які пережили ув’язнення в таборах ГУЛАГу, посилання на наукові та популярні статті, видання, виставки, відеозаписи бесід і документальні фільми, що були зняті ІДТР, а також посилання на проєкти, пов’язані з темою репресій, – уточнює керівник проєкту дослідження репресій проти краян з Чехословаччини на території колишнього Радянського Союзу, історик  Адам Граділек. – Опубліковану на сайті фотогалерею ми постійно актуалізуємо, проте вона представляє лише малу частину тисяч документів, які ми зібрали в рамках проєкту до цього моменту».

  Дослідження репресій проти чехословацьких громадян та осіб чеського походження в СРСР Інститут проводить з моменту свого заснування в 2008 році. Співробітники установи записали десятки інтерв’ю зі свідками і родичами жертв радянських репресій, а також придбали ряд документів, фотографій і рукописів спогадів з родинних архівів. Дослідження також проводяться у чеських і зарубіжних архівах, включаючи архіви колишніх радянських спецслужб в пострадянських країнах, особливо активно – в Україні.

  Спільно з українськими партнерами (Державна архівна служба України, Галузевий державний архів Служби безпеки України, Державний архів Закарпатської області) Інститут створив центри оцифрування у Львові та Ужгороді, де обробляються відповідні документи з усіх регіонів України. Це – тисячі слідчих справ репресованих біженців від нацизму з території Чехословаччини в 1939—1941 роках, документи сотень наших співвітчизників, розстріляних під час Великого терору 1937—1938 років, а також жертв радянізації Підкарпатської Русі та осіб, що були насильно вивезені з Чехословаччини до Радянського Союзу після 1945 року.

  Каталогізація, архівування та публікація сотень тисяч сторінок документів НКВС і КДБ є метою трирічного спільного проєкту Інституту досліджень тоталітарних режимів та Кафедри кібернетики Західночеського Університету в Пльзені («Цифровий архів документів НКВС/КДБ, що стосуються чехословацької історії»). У результаті має виникнути онлайн-архів документів і фотографій радянських органів державної безпеки з можливістю пошуку за різними параметрами (вміст документів, імена та інші біографічні дані осіб, час і місце створення документів, місця ув’язнення і т. д.).

  Крім того, Інститут бере участь в увічненні пам’яті жертв репресій у громадському просторі. У Чеській Республіці під його заступництвом діє проєкт «Остання адреса», який наближає широкій громадськості долі жертв комуністичного режиму не тільки в СРСР, а й у Чехословаччині.

  Восени 2018 року представники ІДТР і посольства Чеської Республіки в Україні вшанували пам’ять розстріляних у Житомирі чехів у рамках найбільшої масової страти осіб чеського походження на території колишнього СРСР.