Welcome to State Archival Service of Ukraine   Click to listen highlighted text! Welcome to State Archival Service of Ukraine
 • Українська
 • State Archival Service of Ukraine
  Official webportal

  The portal works in test mode. Please send comments and
  suggestions to tsdea@arch.gov.ua
  Documents are our weapon in the fight against fake information, – Yurii Kovtaniuk
  Рosted 9 June 2020 16:01

  Сьогодні, у Міжнародний день архівів, гостем прямого ефіру програми «Імператив» Юлії Чаплінської на UA: Радіо Культура був директор Центрального державного електронного архіву України Юрій Ковтанюк, який розповів про роль і місце архівів в інформаційному онлайн просторі в умовах протидії поширенню фейкової інформації, новітні технології в архівній галузі, а також баланс між вільним доступом до інформації і захистом даних.

  На думку Юрія Ковтанюка, головна роль архівів полягає у тому, що в них наявний та збережений значний масив саме тих документів, які часто навмисно не згадуються під час розгортання певної інформаційної кампанії. Документи – наша зброя у боротьбі з фейками, викриттям дезінформації, яка є одним з інструментів гібридної війни.

  «Протягом історії методи розпалювання інформаційних воєн не надто змінилися, змін зазнав переважно інструментарій, адже обсяги інформації зростають, технології розвиваються, і пересічні люди мимоволі втягуються у ці процеси», – зазначив директор ЦДЕА України.  

  Для миттєвого поширення фейку достатньо наявності реципієнта, комунікації та відповідного морального стану соціуму. Частина людей навчилася ставити під сумнів документально непідтверджену інформацію, а частина – готова і надалі довіряти певному, на їх думку, перевіреному джерелу. Разом з тим, Юрій Ковтанюк переконаний, що ефективно протидіяти фальсифікації фактів треба спільними зусиллями суспільства та експертного середовища. Має бути чітка межа між свободою і забороною.

  «На сьогодні новітні технології створюють сприятливе підґрунтя для подальшого розвитку архівної справи, зокрема у частині ретроконверсії документів на паперовій основі, тобто переведенні у цифровий формат шляхом сканування, створення електронних баз даних. Цей процес вже розпочато. Наразі ми йдемо шляхом багатьох архівів світу, які розпочинали процес онлайн доступу до оцифрованих документів з представлення на локальних інтернет-ресурсах», – повідомив Юрій Ковтанюк.

  На його переконання, беручи до уваги естонський та польський досвід функціонування так званого «єдиного архівного вікна», в Україні незабаром має бути реалізовано вже розроблений ЦДЕА концепт створення єдиного пошукового архівного вебресурсу, який відкриє дистанційний доступ до документів та довідкової інформації усіх архівних установ.

  Click to listen highlighted text!