• Українська
 • State Archival Service of Ukraine
  Official webportal

  The portal works in test mode. Please send comments and
  suggestions to [email protected]
  To the 125th anniversary of the birth of Oleksandra Petrovycha Yury-Yurskoho
  Рosted 22 June 2020 10:00

  Український професійний театр від часу свого виникнення став цитаделлю української культури. Українська сцена явила не одну плеяду митців світового рівня: акторів, режисерів, драматургів, сценографів, композиторів. Українська Мельпомена, мабуть, як ніяка інша, вимагала від своїх адептів повної офіри, самовідданого лицарського служіння й самозречення. Особливу роль в історії українського театру відіграли дві мистецькі родини: представники «театру корифеїв», фундатори професійного національного театру – три брати й сестра Тобілевичі та засновники Національного академічного українського драматичного театру ім. Івана Франка – брати й сестра Юри. У їхніх долях можна віднайти дуже багато схожого, починаючи від місця народження, але найточніше об’єднавчу рису для представників обох цих родин визначила у своїх спогадах письменниця, актриса, дружина І. К. Карпенка-Карого Софія Віталіївна Тобілевич: «Усі вони були саме такими акторами, для котрих праця в театрі була найдорожчою від усяких вигод та скарбів світу».

  23 червня виповнюється 125 років від дня народження блискучого актора, неперевершеного читця-декламатора, наймолодшого з родини Юрів – Олександра Петровича Юри-Юрського.

  Аудіовізуальні документи, які зберігають архівні зібрання, дозволяють безпосередньо долучитися до творчості митців минулих років та зберегти і передати культурну пам’ять наступним поколінням. До ювілейної дати ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного пропонує тематичний огляд аудіовізуальних документів зі своєї колекції «Лицар української Мельпомени», присвячених митцеві, добірку фотодокументів та аудіозаписів у його виконанні.