• In English
 • Державна архівна служба України
  Офіційний вебпортал органу виконавчої влади

  Портал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції
  надсилати на tsdea@arch.gov.ua
  Документальна ретроспектива до Дня незалежності України
  Опубліковано 21 серпня 2020 року о 14:00

  День незалежності України – це державне свято, яке відзначається щороку 24 серпня.

  Українська держава має тисячолітню історію національного державотворення, успадкувавши традиції державотворення від Русі, Галицько-Волинського князівства, Великого князівства Литовського, Козацької держави, української державності початку ХХ століття.

  22 січня 1918 року, в часи Української революції 1917–1921 років, українці змогли відродити державність.

  Четвертий Універсал Української Центральної Ради. 9 січня 1918 р.
  ЦДАВО України, ф. 3866, оп. 1, спр. 228, арк. 2

  Універсал Директорії УНР про злуку Західно-Української Народної Республіки та Української Народної Республіки. 22 січня 1919 р.
  ЦДАВО України, ф. 1429, оп. 1, спр. 5, арк. 5

  Було утверджено державні кордони, мову, гроші, символіку, створено боєздатне військо, отримано визнання світової спільноти (архівні документи).

  Однак зовнішня агресія та внутрішні протиріччя не дали можливості зберегти цю державу.

  16 липня 1990 року Верховна рада УРСР ухвалила Декларацію про державний суверенітет України (архівні документи), а 24 серпня 1991 року відбулося фактично відновлення незалежності України – прийнято Акт проголошення незалежності України.

  Акт проголошення незалежності України. 24 серпня 1991 р.
  ЦДАВО України, ф. 1, оп. 16, спр. 4630, арк. 2

  Напередодні Дня незалежності України запрошуємо ознайомитися з найціннішими архівними документами з фондів центральних державних архівів та державних архівів областей, що свідчать про важливі події та персоналії української історії, досвід національного державотворення, державні символи України тощо:

  Центральний державний історичний архів України, м. Київ на сторінці архіву в соціальній мережі Фейсбук оприлюднив виставки до Дня Державного Прапора України та Дня незалежності України.

  На вебсайті Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г.С. Пшеничного в рамках інтерактивного проєкту “Наша Україна” презентовано виставку “Україна мальовнича”.

  Виставку “До Дня незалежності України” презентовано на власному вебсайті Державним архівом Волинської області.

  Державним архівом Запорізької області підготовлено та розміщено на власному вебсайті онлайн виставку “Святкування Дня незалежності на Запоріжжі”.

  В онлайн презентації “Україна НЕЗАЛЕЖНА. Із документальних фондів Державного архіву Київської області”, яка розміщена на вебсайті Державного архіву, представлено понад 30 архівних документів, які розкривають процес державотворення та суспільно-політичні процеси на теренах Київської області: стенограми та рішення Київської обласної ради народних депутатів, розпорядження виконкому Київської обласної ради народних депутатів, відомості про результати Всеукраїнського референдуму, що відбувся 1 грудня 1991 року, по Київській області, фотодокументи та фрагменти газетних публікацій.

  До 29-ї річниці проголошення незалежності України Державний архів Черкаської області на сторінці архіву в соціальній мережі Фейсбук  презентував добірку документів, що ілюструють період становлення української державності в 1917–1920 роках.

  Оновлені тематичні виставки до Дня незалежності України розмістили на власних інформаційних ресурсах також Центральний державний архів громадських об’єднань УкраїниЦентральний державний історичний архів України, м.Львів, державні архіви Вінницької, ДніпропетровськоїДонецької, Житомирської, ЗакарпатськоїКіровоградськоїЛуганськоїОдеськоїСумськоїТернопільськоїХерсонськоїЧеркаськоїЧернівецькоїЧернігівської областей.