• In English
 • Державна архівна служба України
  Офіційний вебпортал органу виконавчої влади

  Портал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції
  надсилати на [email protected]v.ua
  Документи – наша зброя у боротьбі з поширенням фейкової інформації, – Юрій Ковтанюк
  Опубліковано 9 червня 2020 року о 16:01

  Сьогодні, у Міжнародний день архівів, гостем прямого ефіру програми «Імператив» Юлії Чаплінської на UA: Радіо Культура був директор Центрального державного електронного архіву України Юрій Ковтанюк, який розповів про роль і місце архівів в інформаційному онлайн просторі в умовах протидії поширенню фейкової інформації, новітні технології в архівній галузі, а також баланс між вільним доступом до інформації і захистом даних.

  На думку Юрія Ковтанюка, головна роль архівів полягає у тому, що в них наявний та збережений значний масив саме тих документів, які часто навмисно не згадуються під час розгортання певної інформаційної кампанії. Документи – наша зброя у боротьбі з фейками, викриттям дезінформації, яка є одним з інструментів гібридної війни.

  «Протягом історії методи розпалювання інформаційних воєн не надто змінилися, змін зазнав переважно інструментарій, адже обсяги інформації зростають, технології розвиваються, і пересічні люди мимоволі втягуються у ці процеси», – зазначив директор ЦДЕА України.  

  Для миттєвого поширення фейку достатньо наявності реципієнта, комунікації та відповідного морального стану соціуму. Частина людей навчилася ставити під сумнів документально непідтверджену інформацію, а частина – готова і надалі довіряти певному, на їх думку, перевіреному джерелу. Разом з тим, Юрій Ковтанюк переконаний, що ефективно протидіяти фальсифікації фактів треба спільними зусиллями суспільства та експертного середовища. Має бути чітка межа між свободою і забороною.

  «На сьогодні новітні технології створюють сприятливе підґрунтя для подальшого розвитку архівної справи, зокрема у частині ретроконверсії документів на паперовій основі, тобто переведенні у цифровий формат шляхом сканування, створення електронних баз даних. Цей процес вже розпочато. Наразі ми йдемо шляхом багатьох архівів світу, які розпочинали процес онлайн доступу до оцифрованих документів з представлення на локальних інтернет-ресурсах», – повідомив Юрій Ковтанюк.

  На його переконання, беручи до уваги естонський та польський досвід функціонування так званого «єдиного архівного вікна», в Україні незабаром має бути реалізовано вже розроблений ЦДЕА концепт створення єдиного пошукового архівного вебресурсу, який відкриє дистанційний доступ до документів та довідкової інформації усіх архівних установ.