• In English
 • Державна архівна служба України
  Офіційний вебпортал органу виконавчої влади

  Портал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції
  надсилати на tsdea@arch.gov.ua
  Репрезентація унікальних архівних документів онлайн – перша спроба змінити стереотипне уявлення про архівну службу, – Анатолій Хромов
  Опубліковано 13 травня 2020 року о 12:00

  Поява у вільному доступі на офіційному вебпорталі Укрдержархіву колекції унікальних документів Національного архівного фонду демонструє нашу відкритість і прагнення задовольняти потреби громадян не тільки в інформації соціально-правового чи генеалогічного характеру, а й знайомити з раритетними надбаннями української культурно-історичної спадщини.

  Таку думку висловив голова Державної архівної служби України Анатолій Хромов під час ефіру на Громадському радіо.

  «Унікальний архівний документ – це документ, який має виняткове історичне значення в розвитку українського народу та окреслює його внесок у всесвітню культурну спадщину. При Державній архівній службі функціонує Центральна експертна-перевірна комісія, якою колегіально опрацьовуються заявки державних архів на потрапляння у номінацію та визнання того чи іншого документа унікальним. Цей особливий статус документа свідчить про те, що за своїм змістом і графічним оформленням, іншими критеріями такий документ – свого роду єдиний у нашій державі й більше його ніде не знайти. Загалом наразі такими унікальними документами є 435», – наголосив Анатолій Хромов

  За словами очільника Укрдержархіву, реперезентація унікальних архівних документів онлайн – перша спроба змінити стереотипне уявлення про архівну службу, популяризувати її історико-культурні здобутки.

  «Зараз на нашому вебпорталі можна переглянути цифрові копії всіх унікальних документів з відповідними анотаціями, окрім найдавніших берестяних грамот XII сторіччя, які перебувають у процесі сканування. Персонально на мене справили враження оригінальні креслення Одеського оперного театру», – сказав Анатолій Хромов.

  Як зазначив голова Державної архівної служби України, серед усього розмаїття документів на різних носіях привертає увагу грамота про заснування Чернівецького університету, грамоти XVII-XVIII сторіччя з оригінальними автографами українських гетьманів. Дуже багато стародавніх пергаментів XIV-XVI сторіччяx. Є навіть кінофільм про ліквідацію наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1986 року.

  «Найбільше унікальних документів зберігається в Центральному державному історичному архіві у Львові. Але разом з тим і обласні архіви представили серію своїх документів. У рубриці передбачено пошук як за хронологією та тематикою, так і датою та архівами. Тож тим, хто любить історію, варто завітати на наш інтернетресурс», – зауважив Анатолій Хромов.

  Як повідомлялося, на вебпорталі Державної архівної служби України у спеціальній рубриці можна безперешкодно переглянути цифрові копії унікальних документів Національного архівного фонду.