• In English
 • Державна архівна служба України
  Офіційний вебпортал органу виконавчої влади

  Портал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції
  надсилати на [email protected]
  Тетяна Ємельянова: Цифровізійні процеси в архівній галузі потребують належного науково-методологічного супроводу
  Опубліковано 12 травня 2020 року о 12:01

  Таку думку висловила заступниця голови Державної архівної служби України Тетяна Ємельянова в ефірі програми «Імператив» на UA:Радіо Культура.

  «Наразі ми активно працюємо над створенням цифрового фонду користування, щоб надати доступ до архівних документів у віддаленому режимі. Запровадження карантинних заходів через пандемію коронавірусу інтенсифікувало роботу у цьому напрямку. Проте архівістам бракує не стільки людських та технічних ресурсів (хоча їх теж не вистачає), скільки ґрунтовного науково-методологічного забезпечення цифровізійних процесів», – переконана Тетяна Ємельянова.

  За словами заступниці голови Державної архівної служби України, сьогодні надважливим є питання вироблення уніфікованих та стандартизованих підходів до оцифрування документів, стандартів стосовно метаданих (описових даних), завдяки яким суттєво спрощується пошук потрібної інформації.

  «У підсумку це дасть змогу створити спільну онлайн платформу, яка б функціонувала в режимі єдиного вікна, і користувачі отримали можливість відшукати потрібні відомості, не виїжджаючи до того чи іншого архіву. Це світова практика, яка у майбутньому буде впроваджена і в Україні», – зазначила Тетяна Ємельянова.

  Крім того, заступниця голови Укрдержархіву висловила переконання у необхідності визначитися з форматом зберігання цифрових копій архівних документів. До обговорення цього питання, на її думку, варто залучити як архівістів, так і користувачів, які дуже часто пропонують власними засобами оцифрувати архівні документи. Тож відпрацювання єдиних технічних вимог до створення і зберігання документів у цифровому форматі покращить потенціал віддаленого доступу до документів Національного архівного фонду України, – стверджує Тетяна Ємельянова.

  Стосовно послаблення карантинних заходів, Тетяна Ємельянова, повідомила, що натепер методичні рекомендації в частині дотримання заходів безпеки  під час роботи архівістів з користувачами у читальних залах, розроблені Державною архівною службою України, перебувають на погодженні Міністерства охорони здоров’я та Головного санітарного лікаря України.

  «Надалі ми плануємо врахувати зауваження зазначених відомств і тільки-но з’явиться рішення Уряду про відкриття архівних установ для відвідувачів поетапно виходити з карантину. Стосовно деталей ми покроково інформуватимемо громадськість», – заначила заступниця голови Укрдержархіву.