• In English
 • Державна архівна служба України
  Офіційний вебпортал органу виконавчої влади

  Портал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції
  надсилати на [email protected]
  У Всесвітній день охорони праці Державна архівна служба України долучається до девізу Міжнародної організації праці «Зупинимо пандемію: безпека і здоров’я на роботі можуть врятувати життя»
  Опубліковано 28 квітня 2020 року о 12:00

  В оприлюдненому з цього приводу зверненні Організаційного комітету з підготовки та проведення Дня охорони праці в Україні у 2020 році йдеться про «коронокризу» і нечуваний виклик, що постав перед усім українським суспільством  і вимагає особливих заходів та зусиль.

  Перші випадки захворювання, констатується у Зверненні, було зафіксовано у грудні 2019 року, а вже 11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила про пандемію через спалах коронавірусної інфекції. Зокрема, генеральний директор ВООЗ Тедрос Адхан Гебреісус заявив: «Це не просто криза охорони здоров’я, це криза, яка торкнеться кожного сектору. Тому кожен сектор і кожна людина повинні бути залучені в боротьбу».

  Того ж дня урядовою постановою  в Україні було запроваджено карантинні заходи, які в подальшому Кабінет Міністрів України подовжив і посилив.

  Організаційний комітет у своєму зверненні наголошує: щоб стримати поширення COVID-19 і зберегти життя та здоров’я людей, ухвалені на законодавчому рівні рішення, безумовно, були правильними та потрібними. Але разом з тим, як наслідок їх впровадження, ми можемо спостерігати невтішну картину економічного спаду в країні: у всіх галузях та сферах. Такий стан справ породжує серйозні загрози, які за своєю суттю – справжнісінька криза, що впливає не тільки на виробництво товарів і послуг, споживання та інвестиції, а й може спричинити «шок» на ринку праці, який ми вже фактично маємо.

  Першочергові оцінки Міжнародної організації праці, акцентується у зверненні, вказують на потенційну загрозу неабиякого зростання безробіття і неповної зайнятості, скорочення робочого часу, суттєвого зниження заробітної плати та доходів працівників тощо.

  Це нові виклики як для держави, так і для всіх тих, хто відповідає за найманих працівників у країні. На сьогодні від соціальної свідомості роботодавців залежить не тільки життя і здоров’я всіх громадян України, а й стійкість та цілісність нашої держави.

  Зупинка економічної активності бізнесу, врешті-решт, обов’язково закінчиться, а збережений трудовий капітал стане для підприємств рушійною силою, яка забезпечить у подальшому відновлення економічного зростання.

  Організаційний комітет звертає увагу керівників підприємств, установ, організацій, де неможливо впровадити дистанційний режим роботи під час карантину, на забезпечення нагальних профілактичних та протиепідемічних заходів для недопущення поширення випадків захворювання на COVID-19.

  Водночас постановою Кабінету Міністрів України  від 25.03.2020 № 256 рекомендовано підприємствам, установам та організаціям незалежно від форми власності на час встановлення карантину не звільняти працівників, які виконують визначену трудовим договором роботу вдома, та працівників, які перебувають у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину, що також сприяє збереженню трудових прав працівників у цей непростий час.

  В умовах глобальної пандемії нового коронавірусу для запобігання поширенню інфекції, захисту здоров’я громадян та надання допомоги хворим суспільство має об’єднати зусилля заради подолання наслідків епідемії.

  Підсумовуючи зазначене, Організаційний комітет закликає всіх долучитися до відзначення Дня охорони праці в Україні та забезпечити широку інформаційну кампанію для захисту і збереження життя та здоров’я працівників.

  Державна архівна служба України приєднується до ініціативи Державної служби України з питань праці і закликає дотримуватися профілактичних заходів задля пом’якшення наслідків поширення коронавірусної інфекції COVID-19 на робочому місці.

  Пропонуємо вашій увазі текст Звернення українського оргкомітету з нагоди Дня охорони праці, а також Контрольний перелік заходів як ефективний алгоритм дій із запобігання подальшого розповсюдження COVID-19, розроблений Міжнародною організацією праці.

  Рекомендуємо скористатися наведеними порадами під час ухвалення управлінських рішень. Будьте здорові!

  До відома: Щорічно 28 квітня у понад 100 країнах світу з метою привернення уваги суспільства і органів влади до проблеми безпеки людини на робочому місці відзначають Всесвітній День охорони праці.

  Це свято започатковано Міжнародною організацією праці (МОП), головним аспектом діяльності якої є розроблення заходів зі зниження рівня смертності на виробництві. МОП першою заявила, що економічні, соціальні та культурні права так само важливі для людини, як і громадські та політичні. Дотримання Конвенцій і Рекомендацій МОП забезпечує право кожного працівника на здорові та безпечні умови праці.

  Святкування офіційного дня охорони праці вперше відбулося у 2003 році. Проте ідея проведення Всесвітнього Дня охорони праці бере початок від Дня вшанування пам’яті працівників, які загинули на роботі.

  Згідно з Указом Президента України від 18 серпня 2006 р. № 685/200 встановлено національний День охорони праці. Він проводиться 28 квітня на підприємствах, в установах, організаціях усіх форм власності та галузей економічної діяльності України.