• In English
 • Державна архівна служба України
  Офіційний вебпортал органу виконавчої влади

  Портал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції
  надсилати на tsdea@arch.gov.ua
  Інтерв’ю Анатолія Хромова для ізраїльського журналу
  Опубліковано 14 червня 2022 року о 13:22

  12 червня 2022 року Ізраїльський інформаційно-аналітичний сайт «Деталі» опублікував інтерв’ю з Головою Державної архівної служби України, який 9 червня, в Міжнародний день архівів, поспілкувався з журналістом Марком Котляревським.

  «Ми не можемо нормально працювати, коли ваші війська нас бомблять», ця фраза була першою реакцією очільника Укрдержархіву на початку війни росії проти України і передувала рішенню про припинення будь-якої співпраці з російськими архівними установами, а згодом з білоруськими. Сьогодні, ми не виконуємо запити юридичних та фізичних осіб цих країн, говорить Анатолій Хромов. «Нам важливо було показати, що на війні гинуть не тільки люди, вона катком проходить по всьому, що зустрічається на її шляху, не шкодуючи історичну та культурну спадщину будь-якого народу, частиною, якої є архіви», зазначає журналіст.

  На питання, в чому полягає лібералізація архівного законодавства та реформування галузі, за які він виступає, Анатолій Хромов відповів, що напередодні війни був підготовлений новий законопроєкт, який окрім полегшення доступу до документів, передбачає розширення видів документів, які підлягатимуть архівуванню. Серед них соціальні медіа, бази даних, комп’ютерні ігри, «все, що дозволить нашим нащадкам розказати про життя нашого покоління». Реалізувати ці плани спочатку не дала пандемія коронавірусу, потім війна.

  Перед архівістами постало першочергове завдання забезпечити збереження архівів, потребувало вирішення питання їх евакуації у безпечні місця, яка могла обернутися трагедією, оскільки «у нас не має жодної області в Україні, яка б не піддавалася бомбардуванням», відмічає Анатолій Хромов.

  Виходом стала точкова евакуація, насамперед в західні регіони.

  Українські архіви багатогранні, «ми були б набагато багатші, якщо б Росія цілеспрямовано, протягом століть, не вивозила документи з України», констатує Анатолій Хромов. «Після перемоги ми піднімемо питання про їх повернення».

  Документи, що зберігають українські архіви, це не тільки спадщина українського народу, це свідчення про історичне минуле багатьох європейських народів, а також єврейського народу. «У нас чимало фондів, пов’язаних з єврейською тематикою, починаючи з кінця ХІІІ століття», відмічає очільник Укрдержархіву. Серед них документи про трагедію Голокосту.

  «Ми не цензори, ми не визначаємо, кому які документи показати, а кому ні. Ми відкриті для всіх …», говорить Анатолій Хромов. «..Архіви продовжують тебе дивувати, змінюючи інколи уяву про минуле. А іноді – про сьогодення».

  Про архівістів в умовах війни, підтримку міжнародної архівної спільноти, перспективи міжнародного співробітництва, у т. ч. його активізацію з архівними та іншими установами Держави Ізраїль, масштабну цифровізацію документів НАФ України та допомогу іноземних партнерів запрошуємо ознайомитися за посиланням.