• In English
 • Державна архівна служба України
  Офіційний вебпортал органу виконавчої влади

  Портал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції
  надсилати на [email protected]
  Євгеній Горовець: Спрощено доступ до архівних документів
  Опубліковано 23 грудня 2019 року о 14:19

  Перший заступник Міністра юстиції України Євгеній Горовець та голова Державної архівної служби Анатолій Хромов презентували затверджені наказом Мін’юсту зміни до Порядку користування документами Національного архівного фонду, що належать державі, територіальним громадам.
  «Міністерство юстиції разом з Державною архівною службою роблять крок назустріч користувачам архівних матеріалів. Зміни, передбачені наказом (набув чинності 20 грудня 2019 р.), знімають найбільш болючі питання у стосунках між архівною службою та її клієнтами», – зазначив Євгеній Горовець, наголосивши, що державні архіви повинні стати сервісною службою для громадян.
  За його словами, наказ містить чотири важливі блоки.
  По-перше, скасовано необґрунтовану норму про можливість повторної видачі оригіналів документів не раніше ніж через 3 місяці після повернення їх до архівосховища.
  «Другий блок пов’язаний з видами технічних засобів, за допомогою яких користувачі можуть копіювати документи. У попередній версії наказу був вичерпний перелік засобів – телефони, фотоапарати, планшетні комп’ютери. При цьому не згадувалися, наприклад, сканери. Відповідне обмеження відтепер скасовано.
  Третій крок назустріч відвідувачам архівних установ – скасування заборони копіювати власними технічними засобами великоформатних документів (більше А4), справ з товщиною корінця більше 4 см, стародруків та інших тендітних документів. Тепер все це дозволено копіювати власними засобами, звичайно, за умови дотримання інших правил копіювання архівних документів», – поінформував Євгеній Горовець.
  Нарешті, останнє обмеження, яке було знято відповідним наказом, стосується заборони копіювання інформації, яка містилася в автоматизованих інформаційно-пошукових системах, базах даних архіву, облікових та довідкових документах архіву.
  Перший заступник Міністра юстиції підкреслив, що завдяки зазначеним змінам доступність архівних матеріалів значно покращено. Водночас, запевнив Євгеній Горовець, Міністерство не має наміру на цьому зупинятися, оскільки багато інших вимог архівної спільноти є також слушними, потребують широкої дискусії та врахування.
  «Ми працюватимемо, щоб врахувати інтереси всіх сторін», – наголосив перший заступник.
  Зі свого боку новопризначений керівник Державної архівної служби Анатолій Хромов зазначив, що відновлення прав користувачів, вжиття заходів для збереження Національного архівного фонду України та відстоювання інтересів архівістів – це перші кроки на посаді голови Державної архівної служби України.
  Він зауважив, що попереду у Служби велика робота: «Ми вже готуємо проєкт нового Порядку, де будуть враховані побажання всіх основних стейкхолдерів, адже ще багато речей залишаються не унормованими. Наприклад, статус довідкового апарату».
  Водночас він зазначив, що процес розробки нового Порядку є тривалим, відтак, прийнятий Мін’юстом наказ є важливим кроком, який дає змогу користувачам робити копії архівних документів.
  «Наш наступний крок – затвердження справедливих та адекватних цін на послуги, які надають архіви. Це дозволить архівам надавати якісні послуги тим користувачам, які потребують професійних копій або бажають отримати їх дистанційно. Також ми готуємо проєкт наказу, який унормує та забезпечить краще збереження документів. Таким чином, у нас є три основні вектори роботи. Це інтереси користувачів, інтереси архівів та архівістів та “інтереси документів”. Усі три напрями є важливими та потребують серйозної уваги», – зазначив Анатолій Хромов.
  Він додав, що у новому Порядку планується запровадити інноваційні речі, в тому числі користування білими безворсовими рукавичками для захисту архівних документів, можливість використання чутливих ваг для перевірки документів до і після видачі, унормування доступу до довідкового апарату як до публічної інформації.