• In English
 • У Державному архіві Полтавської області відкрилася документальна виставка «22 січня – День Соборності України»
  Опубліковано 23 січня 2020 року о 09:24

  Виставка складається з двох розділів, містить 50 документів, з них 32 – текстових.

  У першому розділі представлено документи, що відбивають державотворчі кроки Української держави у період Української революції 1917-1921 років: Універсали Центральної Ради, проєкти Конституції Української Народної Республіки, світлини знакових подій (проголошення Універсалу 22 січня 1919 року на Софійській площі у Києві, військові з’їзди, маніфестації, співпраця керівників УНР та ЗУНР, портрети видатних державних, політичних та культурних діячів).

  До другого розділу увійшли архівні джерела, що висвітлюють збройну боротьбу радянської Росії проти Української держави та злодіяння більшовицького режиму на території Україні у 1919-1920 роках: накази губернських та повітових органів Надзвичайної комісії (так званої «ЧК») про обов’язкову реєстрацію колишніх військовослужбовців, заборону будь-якої національної символіки, уведення цензури, закриття духовних навчальних закладів та переслідування священнослужителів, накладення контрибуції на заможні верстви населення та ін. Представлені також копії сторінок щоденника полтавського лікаря О. О. Несвіцького «Полтава у дні революції та в період смути 1917-1922 рр.», в яких занотовано перші злочини більшовиків у Полтаві та губернії, витинки із періодичних видань про терористичні акти більшовиків (убивства сотника 1-го українського полку імені Б. Хмельницького Ластовченка, колишнього міністра у справах освіти І. Стешенка, розстріли ченців Лубенського Мгарського Свято-Преображенського монастиря у серпні 1919 році); інформації про заборону культурно-просвітніх інституцій краю «Просвіта» та «Українська культура», переслідування місцевої інтелігенції.

  На окремих стендах цього розділу – портрети полтавців – учасників бою під станцією Крути (29 січня 1918 р.). На виставці також презентовано три томи збірника документів «Українська революція 1917-1921. Полтавський вимір. Події, постаті, документи. 1917-1921».

  При підготовці виставки використані архівні документи із фондів Державного архіву Полтавської області, Центрального державного кінофотофоноархіву імені Г.С.Пшеничного, Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України, Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського.