• In English
 • До Дня пам’яті та примирення і 75-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні архівні установи приурочили документальні онлайн експозиції
  Опубліковано 8 травня 2020 року о 12:00

  Сьогодні у День пам’яті та примирення та напередодні 75-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні ми вшановуємо полеглих та згадуємо події, які докорінно змінили наш світ.

  У ці травневі дні архівні установи відкривають відомі та досі незвідані сторінки історії України у Другій світовій війні. Тож давайте пройдемося віртуальними виставковими залами і поглянемо на війну очима тих, хто відчув її смертельний подих.

  Віддаючи шану подвигу ветеранів, остарбайтерів, жертв Голокосту, підпільників, дітей війни, цивільних, які постраждали від окупації та бойових дій, Центральний державний архів вищих органів влади та управління України започаткував на власному вебсайті новий цифровий проєкт “Непрочитані листи з нацистської неволі” обсягом 19559 одиниць зберігання. 

  Тоді листи були єдиною формою зв’язку остарбайтерів з рідними. Значна їх частина так і не потрапила до адресатів, але дивом зберіглася в державних архівах. Тепер завдяки їх онлайн доступності документальні свідчення про тих, кому довелося пройти складний шлях утисків і поневірянь, стають надбанням громадськості.

  Співробітники архіву наголошують, що під час роботи з документами виникали певні труднощі у розпізнаванні адрес та прізвищ, написаних латиною. Редагування бази даних триває. Усім, хто зацікавлений у збереженні родинної пам’яті, ЦДАВО України готовий надавати копії листів безкоштовно (пишіть на електронну скриньку [email protected]).

  Документальну онлайн експозицію, присвячену остарбайтерам Київщини, влаштував і Державний архів Київської області.

  Вшановуючи пам’ять української молоді – жертв війни, архів бере участь в історико-документальному та громадському проекті «НепрOSTі  листи». Його мета – розшук та повернення листів остарбайтерів, недоставлених восени 1943-го, які зберігаються в архіві, їхнім уже сьогоднішнім адресатам – рідним у Київській області.

  Державний архів Черкаської області в межах віртуальної експозиції  представив своє документальне бачення Другої світової війни. Серед її експонатів схеми оборони Черкащини у 1941 році, чимало архівних матеріалів про роботу заводів і фабрик у часи нацистської окупації, спогади місцевих краєзнавців, довідкові дані про списочну чисельність евакуйованого населення області, світлини зруйнованих нацистами у ході відступу храмів, залізничної станції, понівечених музейних експонатів і, звісно, листи з фронту.

  Разом з тим на Facebook сторінці додатково можна ознайомитися з частиною документів з понад 300 фондів Держархіву Черкаської області, які охоплюють періоди Другої світової війни та післявоєнного відновлення Черкащини.

  Центральний державний архів зарубіжної україніки підготував документальну онлайн виставку про українців діаспори, які воювали на всіх фронтах у Європі, Північній Африці, на Далекому Сході, у Тихому океані.

  Відтепер ми знаємо поіменно українців, які виборювали перемогу над нацизмом у лавах армій країн антигітлерівської коаліції. Крім того, матеріали виставки дають змогу  простежити реакцію українців закордоння на початок війни та їх готовність добровільно вступати у військо, довідатися про високий професійний рівень, бойові успіхи, нагородження та втрати серед українських вояків держав-переможниць, доброчинну діяльність українських громад та громадських організацій діаспори.

  Державний архів Миколаївської області організував значну за обсягом виставку-презентацію архівних документів часів Другої світової війни. Роботи з виявлення документів у фондах архіву тривали впродовж кількох останніх років. Тож левова частка документальних артефактів публікується вперше.

  Серед презентованих документів розпорядження окупаційних органів влади, листи поневолених жителів Миколаївщини, вивезених на примусові роботи, твори дітей, які пережили окупацію, акти комісій про розслідування злочинів нацистів тощо.

  До перегляду доступно багато фотоматеріалів, які висвітлюють боротьбу учасників підпільно-партизанського руху проти нацизму під час окупації, бойові дії армії і безсмертний подвиг загону Костянтина Ольшанського, а також повоєнне життя населення Миколаївщини.

  На думку співробітників Центрального державного архіву громадських об’єднань України, інтерес до подій Другої світової війни на згасає. Когось мотивує наявність недостатньо вивчених питань, бажання сформувати власне уявлення про війну, а комусь до снаги  відновлення свого родоводу та встановлення долі рідних і близьких. Сподіваємось, коротка характеристика і візуалізація видового складу документів, презентована у межах віртуальної виставки ЦДАГО, стане корисним навігатором історією Другої світової війни.

  Документи фондів органів партійно-державного управління рясніють розпорядчими документами тогочасного керівництва. Серед них можна виокремити постанову РНК УРСР і ЦК КП(б)У “Про будівництво в Києві Урядового бомбосховища І категорії”, затверджену Політбюро ЦК КП(б)У ще 24 травня 1941 року.

  Архівні колекції ЦДАГО містять чималу кількість пропагандистських листівок представників протиборчих сторін із закликами до військових частин, озброєних формувань, населення. Значний масив даного комплексу також складають стенограми бесід, спогади, щоденники учасників бойових дій, очевидців окупаційного режиму на території України, полонених нацистських концтаборів, листи українських остарбайтерів, документи окупаційних нацистських органів влади та установ, розслідувань злочинів нацистських окупантів.

  Радянський партизанський рух опору в роки Другої світової війни представлений фондом Українського штабу партизанського руху, а також фондами понад 70-ти партизанських з’єднань, дивізій, бригад тощо. Вони містять документи про діяльність партизанських формувань на окупованій території України та держав Центральної і Південно-Східної Європи.

  За словами військового журналіста, доктора філологічних наук Сергія Горевалова, пожовклі сторінки преси часом стають дзеркалом не тільки якихось зовнішніх подій, а й внутрішнього життя людини певного історичного періоду. Але дуже часто для цього історику треба вміти читати між рядків.

  Центральний державний кінофотофоноархів України імені Г. С. Пшеничного пропонує з відстані і часу поринути в минуле, торкнутися серцем вікопомного подвигу, ознайомившись з виставкою фотодокументів «Війна на шпальтах газет», що присвячена Дню пам’яті та примирення та 75-й річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.

  Шестирічна кривава епопея стала найбільшою трагедією людства у XX столітті. Україна зробила надзвичайно вагомий внесок у перемогу над нацизмом, ставши однією з націй-переможниць.

  Засоби масової інформації, особливо у період кризових подій, відіграють величезну роль у житті суспільства. Такого вирішального значення вони набули й у роки Другої світової, коли з перших її днів преса та радіозв’язок стали найважливішими засобами оперативного управління військами та інформування населення.

  Реєстр воєнної преси налічував сотні найменувань газет, що видавалися багатотисячними тиражами різними мовами. Номери армійських газет періоду війни – це суміш із партійних передовиць, описання боїв, повідомлень Радінформбюро про становище на фронтах, інформація про життя тилу, міжнародні події, наприклад, пов’язані з відкриттям союзниками «другого фронту».

  У прийдешні дні слави та пам’яті  приєднаймося до вшанування великого подвигу, що увінчує героїзм, мужність та величезну любов народу до рідної країни, перегорнімо шпальти фронтової преси.

  «Примирення пам’яттю» – таку промовисту назву має онлайн виставка документів Державного архіву Чернігівської області. В експозиції переважно представлені патріотичні статті, датовані кінцем червня 1941 році, які закликають до необхідності відсічі противнику, мобілізації на фронт, матеріали про підготовку населення до протиповітряної та протихімічної оборони.

  Державний архів Херсонської області на онлайн виставці презентує як вже відомі широкому загалу, так і нещодавно виявлені у фондах архіву документи, що публікуються вперше.

  Зокрема, представлено Акт про воєнну капітуляцію нацистської Німеччини, підписаний в Берліні, виступи керівників держав-членів антигітлерівської коаліції щодо переможного завершення війни в Європі, Указ Президії Верховної Ради СРСР про оголошення 9 травня святом Перемоги, повідомлення та пояснення факту стрілянини у м. Херсоні напередодні Дня перемоги, викликаної попереднім підписанням в м. Реймсі угоди про капітуляцію німецьких сил у Європі.

  Архівний відділ Марківської райдержадміністрації Луганської області пропонує переглянути на власній Facebook сторінці онлайн виставку за матеріалами районної газети «Радянське слово». 

  На онлайн виставці, влаштованій на Facebook сторінці архівного відділу Сєвєродонецької міської ради, розміщені документи Сиротинської селищної Ради депутатів трудящих 1944-1946 років.

  На вебсайті Чугуївської райдержадмінстрації Харківської області доступна до перегляду документальна онлайн виставка «Війна. Перемога. Пам’ять» за матеріалами місцевого архівного відділу. Збережені документи стосуються насамперед нагальних організаційно-господарських, навчальних питань протягом 1943 року, наводяться відомості про кількість вивезеного населення станом на 1944 рік тощо.

  Вічна пам’ять полеглим. Ми пам’ятаємо і ми перемагаємо!