Цьогоріч святкування Дня народження столиці України відбудеться в онлайн форматі через застережні заходи з протидії розповсюдженню коронавірусу.
Напередодні Дня Києва, який відзначається в останню неділю травня, архівні установи привідкривають двері своїх архівосховищ, щоб показати найцінніші надбання з історії української столиці.
Звісно, Київ починається з Хрещатика – головної вулиці міста. Її довжина – 1200 метрів. У прадавні часи глибоку долину між Верхнім мостом і Печерськом перетинали вибалки та яри. За однією із версій, звідти і пішла її назва – Хрещата (тобто похрещена). Поряд було невеличке озеро, з якого витікав струмок до нинішньої Бессарабки. Далі він зливався з річкою Клов, яка впадала у Либідь. Пізніше, після татаро-монгольської навали, озеро перетворилося на багнисту місцину – Козине болото.
Хрещата долина залишалася незаселеною до XVIII століття. Поділ Польщі посприяв зміщенню торговельного акценту у бік Києва. Місто почало розбудовуватися шаленими темпами. Ділянки землі діставалися переважно урядовцям, тільки третина виділених площ припала купцям, міщанам і дрібним чиновникам.
1797 року у Хрещатій долині зводиться перший будинок – двоповерховий класичний палац поміщика Онуфрія Головинського. Протягом п’яти десятиріч він залишався тут єдиною мурованою спорудою. З 1849 року в ньому розміщувалася центральна губернська поштова контора.
А ось так виглядав Хрещатик у першій половині ХІХ століття.
На місці нинішнього Українського дому архітектором Андрієм Меленським власним коштом було зведено перший міський театр. У 1851 році цю дерев’яну споруду, на жаль, довелося розібрати.
На адміністративний центр Києва Хрещатик остаточно перетворився, коли у 1874-1876 роках на Хрещатицькій площі (колишнє Козине болото, нині – Майдан Незалежності) спорудили будинок Міської думи.
Якщо Хрещата долина була, образно кажучи, одноповерховою, то Хрещатик поступово стає триповерховим. Деякі заможні кияни почали удосконалювати власні будинки, добудовуючи, зокрема, додатковий поверх.
У будинках, зведених переважно в популярному тоді стилі віденського ренесансу та модерну, розташовуються крамниці, банки, контори. Хрещатик розвивається. Відтепер це торговельний та культурний осередок міста.
На початку ХХ століття Хрещатик активно забудовується і набуває нових архітектурних форм.
У 1920-30-ті роки на Хрещатику з’являються атрибути радянської системи.
У роки Другої світової війни Хрещатику, і Києву в цілому, довелося пережити страшні руйнування. Залишаючи столицю України, радянські сапери замінували весь Хрещатик і прилеглі до нього вулиці. 24 вересня 1941 року місто здригнулося від серії потужних вибухів. У результаті незворотно було втрачено центральну частину міста.
Хрещатик відбудовували всім миром. Десятиліття знадобилося, щоб повернути Києву втрачену красу і затишність. Попри всі негаразди, які спіткали Київ протягом його віковічної історії, наша столиця залишається одним з наймальовничіших міст у світі.