• In English
 • Сьогодні, 30 років тому, у 1990 році Україна стала на крок ближчою до набуття власної Незалежності. Цього дня Верховна Рада УРСР ухвалила доленосний документ – Декларацію про державний суверенітет України.

  Оригінал Декларації про державний суверенітет України наразі зберігається в Центральному державному архіві вищих органів влади та управління України. Символічно, що у день свого 30-річчя, оригінал документа експонуватиметься в стінах українського парламенту, де його створили та проголосили.

  У Декларації про державний суверенітет України, за яку віддала голоси конституційна більшість депутатів (355!), було закріплено «верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади республіки в межах її території, незалежність і рівноправність у зовнішніх відносинах». У майбутньому цей документ заклав підвалини для Акта проголошення незалежності України, ухваленого Верховною Радою УРСР 24 серпня 1991 року.

  Не можна не зауважити на доволі показовому факті – вперше в офіційному документі було порушено питання самовизначення української нації: «Українська РСР як суверенна національна держава розвивається в існуючих кордонах на основі здійснення українською нацією свого невід’ємного права на самовизначення». Таким чином, вже 1990 року українськими політиками були апробовані європейські підходи, які полягали в об’єднанні державою усіх людей, незалежно від їх етнічної приналежності.

  Свою чергою не менш важливими аспектами Декларації є відродження української дипломатії, наділення повноваженнями щодо самостійного прийняття рішень Збройними силами та апаратом держбезпеки тощо.

  Простежити поворотні моменти становлення держави Україна можна, відвідавши віртуальні документальні експозиції, представлені державними архівними установами.

  Поєднавши фотоматеріали та цифрові копії документів, Центральний державний кінофотофоноархів України ім. Г.С. Пшеничного спільно з Центральним державним архівом вищих органів влади та управління України презентують оригінальну інтерактивну тематичну вебсторінку “Від декларації до констатації”.  

  Крім того, якщо є бажання відчути себе очевидцем тих знаменних подій, до вашої уваги відеодобірка «30-та річниця прийняття Декларації про державний суверенітет України», розміщена на оновленому вебресурсі кінофотофоноархіву. 

  Разом з тим, на вебсайті Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України доступна окрема онлайн виставка «Виражаючи волю народу України…», в якій презентовано не тільки прийняті парламентом нормативні акти, а й протоколи голосування за них, наведена передісторія розроблення та ухвалення. 

  Крізь призму оприлюднених Державним архівом Херсонської області газетних та текстових матеріалів місцевих ЗМІ, інших документів, є змога збагнути передумови ухвалення Декларації про державний суверенітет, а також проаналізувати яких змін зазнала структура державного управління республіки після такого політичного кроку.

  З огляду на виявлені архівом документи, прийняття зазначеної Декларації зумовило збурення у суспільстві, зокрема українські призовники і військовослужбовці почали відмовлятися проходити військову службу в Збройних Силах СРСР за межами України.

  А от поціновувачам поетичного слова рекомендуємо перечитати вірш-баладу «16 липня» авторства заслуженого діяча мистецтв України та поета Валерія Кулика.

  На офіційному вебсайті Державного архіву Чернівецької області представлена онлайн виставка, в якій використано цифрові копії законів Української РСР та постанови Президії Верховної Ради Української РСР за 1990 рік, прийняті у відповідності з вимогами Декларації про державний суверенітет України; документи Чернівецької обласної Ради народних депутатів про роботу її виконкому в нових умовах та, власне, текст Декларації про державний суверенітет України українською та румунською мовами, статтю голови Чернівецької обласної Ради народних депутатів і її виконавчого комітету Івана Гнатишина «Прийти усім до нашої незалежності». 

  Державний архів Чернігівської області розпочав експонування на власному вебсайті фотодокументальної виставки з нагоди 30-річчя прийняття Декларації про державний суверенітет України, яка об’єднала хоча й невелику кількість джерел (21 документ), проте зміст кожного з них дає змогу відтворити події початку 1990-х років.

  Частина документів присвячена політичній та соціально-економічній ситуації, що склалася на Чернігівщині напередодні прийняття Декларації. Зокрема, це  Відкритий лист першому секретарю Чернігівського обкому партії В.Т. Лисовенку за підписом В.Ю. Сарани та Т.М. Яхеєвої щодо ведення прозорої передвиборчої боротьби, Витяг з доповіді першого секретаря обкому Компартії України «Про політичну ситуацію в області та завдання обласної партійної організації», проголошеної під час проведення пленуму Чернігівського обкому Компартії України (11 травня 1990 р.).

  Решта дібраних матеріалів висвітлює підготовчу роботу й сам факт ухвалення Декларації, її обговорення: «Повідомлення спецкора Укрінформ «На сесії Верховної Ради УРСР», розміщене на шпальтах газети «Деснянська правда», під час роботи якої представлено проєкт Декларації про державний суверенітет Української РСР» (1 липня 1990 р.), «Декларація про державний суверенітет України, прийнята Верховною Радою Української РСР 16 липня 1990 року», текст якої було розміщено на шпальтах газети «Деснянська правда», «Актуальне інтерв’ю з економістом О.С. Ємельяновим – «Суверенітет: відокремлення чи єднання?» (22 липня 1990 р.). 

  У межах онлайн проєкту до Дня проголошення Декларації про державний суверенітет України Державним архівом Дніпропетровської області опубліковані газетні матеріали з власних фондів, які ілюструють шлях України до офіційного проголошення власного суверенітету. Серед документальних експонатів також рішення місцевих партійних органів, листування з відомими вченими.

  «30 років з Дня проголошення Декларації про державний суверенітет України» – таку назву отримала онлайн виставка, підготовлена Державним архівом Львівської області. На екрані монітору можна погортати скани офіційних документів: «Про політичну ситуацію у Львівській області (червень 1990 року)», газетні статті, протоколи опитування населення області про проведення референдуму.

  В івано-франківській періодиці також висвітлювалися події, пов’язані з набуттям Україною державного суверенітету. Задля більш детального ознайомлення з цими матеріалами та рештою архівних розпорядчих документів варто відвідати офіційний вебсайт Державного архіву Івано-Франківської області. 

  Державним архівом Тернопільської області підготовлено віртуальну експозицію архівних документів «Провісник Незалежності: 30 років Декларації про державний суверенітет України». Серед представлених матеріалів: надрукований у «Відомостях Верховної Ради УРСР» текст Декларації про державний суверенітет України, газетні публікації, світлини політичних діячів, розсекречені орієнтування та інформація про результати місцевих виборів навесні 1990 року тощо.

  Запрошуємо до перегляду на офіційному вебсайті Державного архіву Житомирської області онлайн виставки з нагоди 30-ї річниці проголошення Декларації про державний суверенітет України, яка містить цифрові копії архівних документів Національного архівного, бібліотечного та газетного фондів.

  На вебсайті Державного архіву Кіровоградської області доступна онлайн виставка «До 30-річчя Декларації про державний суверенітет України», яка базується на документальних матеріалах, зокрема з місцевих періодичних видань, що ілюструють віхи становлення та утвердження української державності.

  Документальна виставка «Декларації про державний суверенітет України – 30 років» Державного архіву Полтавської області презентована у вигляді стендів з 48 документами та структурована у два розділи, які охоплюють період 1985 – 2014 роки.

  У першому розділі представлено копії документів, які висвітлюють соціально-політичні процеси в Україні (1989-1991): тексти Законів Української РСР «Про вибори народних депутатів УРСР», «Про мови в УРСР» (1989), Декларації про державний суверенітет України (16 липня 1990); замітки з періодичних видань про засідання Верховної Ради УРСР та обговорення депутатами ними проєктів Декларації про державний суверенітет України (серпень-липень 1990), Постанови Верховної Ради УРСР «Про день незалежності України (16 липня 1990), а також фотографії з засідань Верховної Ради УРСР І-го скликання, протестних мітингів біля будівлі Верховної Ради (1990), всеукраїнських політичних та просвітніх заходів тощо.

  Другий розділ присвячений документам та світлинам про регіональні події 1990 року, зокрема масовим заходам, організованим демократично налаштованими силами біля пам’ятника Т. Шевченкові, збору коштів на будівництво Кургану Скорботи пам’яті жертвам Голодомору 1932-1933 років біля м. Лубни та відродження Свято-Успенського собору в Полтаві, мітингам за участю депутата Верховної Ради УРСР Левка Лук’яненка (8 липня 1990 р.).