• In English
 • Державна архівна служба України
  Офіційний вебпортал органу виконавчої влади

  Портал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції
  надсилати на [email protected]
  Обговорення Стратегії розвитку архівної справи у проєкті «Позиція» ТК «Рада»
  Опубліковано 6 жовтня 2020 року о 13:00

  Голова Державної архівної служби України Анатолій Хромов 30 вересня 2020 року  став гостем проєкту Позиція телеканалу «Рада».

  Анатолій Хромов  надав відповіді ведучій програми Наталії Андрощук щодо головних напрямків, місії та мети Стратегії розвитку архівної справи до 2025 року.

  Голова Укрдержархіву акцентував увагу, що Стратегію остаточно не затверджено, мають бути  проведені  електронні консультації та громадські обговорення із залученням експертного середовища, також планується презентація проєкту на виїзному засіданні Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Верховної Ради України.

  У ході розмови очільник Державної архівної служби України детально зупинився на чотирьох кроках які мають передувати створенню модерної архівної галузі:

  • забезпечення інформаційних потреб суспільства та рівного доступу до інформації, знань і послуг;
  • розбудова «спроможних» архівів;
  • оновлення та приведення у відповідність до міжнародних стандартів архівного законодавства України;
  • формування позитивного іміджу архівних установ та розвиток як внутрішньої, так і зовнішньої комунікативної політики в галузі.

  На першому кроці створення модерної архівної галузі, пріоритетом для архівних установ має стати забезпечення доступу до архівної інформації. Таку роботу вже розпочато. Цього року на власному вебсайті Укрдержархіву презентовано 440 унікальних документів Національного архівного фонду, які серед 82 млн справ визнані особливо цінними для держави і характеризують внесок українського народу у всесвітню культурну спадщину. Це документи, починаючи від берестяних грамот 12 століття і до оригіналу Конституції України 1996 року, доступні для дослідників, громадськості, студентів. У поточному році значно пришвидшено темпи оцифрування довідкового апарату, описів, картотек, каталогів.

  Наша кінцева мета створити єдине вікно входу для користувачів архівної інформації, де кожен зможе на єдиному порталі знайти необхідні оцифровані документи.

  Другий крок передбачає реформування системи управління архівною справою. Планується побудувати єдину галузеву вертикаль, щоб всі державні архівні установи функціонували на одному рівні. Збільшити різноманіття інформації, яка приймається на зберігання до архівних установ. Забезпечити безпеку архівних установ і архівних ресурсів, посилити науковий супровід діяльності архівів, кадровий  та фінансовий  потенціал архівної галузі.

  Третім кроком має стати нове архівне законодавство. Закон України «Про Національний архівний фонд та архівні установи» 1994 року написаний з позиції доступу до документу, а ми хочемо імплементувати європейську практику, яка говорить про доступ до інформації.

  Четвертий крок передбачає нову комунікаційну політику в архівній галузі, формування нового позитивного іміджу архівних установ, підвищення обізнаності громадян, розширення присутності України в міжнародному архівному співтоваристві та оптимізацію внутрішніх комунікацій.

  Архівні установи мають стати людиноцентричними. Вкрай важливо популяризувати архівну галузь, щоб люди розуміли що таке архіви, як ними можна користуватися та хто до них має доступ.

  З проєктом Стратегії ви можете ознайомитися за посиланням – https://cutt.ly/DfK7iQi
  Презентація Стратегії доступна за лінком – https://cutt.ly/pfK7k1C