• In English
 • Хроніка катастрофи на ЧАЕС мовою архівних документів
  Опубліковано 28 квітня 2021 року о 17:03

  35 років тому весь світ сколихнула  звістка про вибух 4-го реактора Чорнобильської АЕС. Без перебільшення: це була найбільша техногенна аварія XX  століття, про яку намагалися не писати і не розповідати, особливо в перші дні трагедії.

  Попри ідеологеми тодішнього керівництва, правда про те, як мирний атом вийшов з-під контролю недолугих експериментів і рішень, постала із документів, що своєю красномовністю змінюють світобачення прийдешніх поколінь…

  До сумних роковин ядерного жахіття Державна архівна служба України скоординувала зусилля державних архівних установ, аби документально відтворити події 26 квітня 1986 року, вшанувати тих, хто віддав життя і врятував світ від планетарної трагедії.

  Отож, запрошуємо нашу шановну численну аудиторію офіційного порталу Укрдержархіву ознайомитися з унікальними документами про це лихо, що розміщені на вебресурсах державних архівів.

  Розпочинаємо із Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України. Його фахівці до 35-х роковин Чорнобильської катастрофи підготували виставку документів  «Чорнобиль… Наслідки. Подолання.»

  У свою чергу Центральний державний кінофотофоноархів України імені Г.С. Пшеничного пропонує добірку фотодокументів «Час народжує героїв. Місце подвигу – Чорнобиль».

  « Мовою джерел…» – таку назву отримала виставка документів із фондів Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України.

  Архівні джерела цієї установи засвідчують, наприклад, що одним із перших у травні 1986 року,  в Чорнобилі, побував український поет, перекладач, публіцист, депутат Верховної Ради УРСР Борис Олійник. Саме звідти він вів репортажі для Центрального телебачення СРСР і України, потім – виступав на захист екології України з парламентської трибуни. Ємна критична стаття митця під назвою «Випробування Чорнобилем» (1986) була однією з перших праць, у якій сміливо озвучувались справжні причини катастрофи.

  До 35-х роковин Чорнобильської трагедії на офіційному вебсайті Центрального державного електронного архіву України  оновлено онлайн-виставку «Чорнобильська катастрофа – біль України».

  У Центральному державному архіві зарубіжної україніки   зберігаються  документи, що висвітлюють події, пов’язані з Чорнобильською катастрофою та заходами з подолання її наслідків, і хронологічно охоплюють період 1986–2006 років. Передусім у них задокументована активна участь представників окремих українських громадсько-політичних організацій за кордоном у процесах, спрямованих на виявлення реальних обставин катастрофи, які замовчувалися радянським урядом. Йдеться також про діяльність Світового конгресу вільних українців (СКВУ) та створеної ним Чорнобильської комісії, Українського конгресового комітету Америки (УККА), Комітету українців Канади (КУК), Конференції українських політичних партій і організацій (КУППО), Світової федерація українських жіночих організацій (СФУЖО), Союзу українців Великобританії та інших з організації акцій і протестів по всьому світу, якими приверталася увага до проблем, викликаних  Чорнобильською трагедією.  Детальніше – на сторінці Facebook Центрального державного архіву зарубіжної україніки.

  На сторінці Центрального державного архіву громадських об’єднань України в соціальній мережі Facebook розміщено інформацію про роботу архіву щодо забезпечення широкого доступу до чорнобильського масиву документів та окремі документи, які ілюструють діалог тогочасної влади з громадянами з приводу того, що ж насправді відбулося на ЧАЕС.

  Цінні документальні свідчення про трагічні події на ЧАЕС  стали основою виставкових проєктів державних архівів

  Вінницької

  Волинської,

  Дніпропетровської,

  Донецької,

  Житомирської,

  Закарпатської,

  Запорізької,

  Івано-Франківської областей,

  міста Києва.

  Центральний державний науково-технічний архів України, Державний архів Київської області долучилися до загальноукраїнської акції, покликаної привернути увагу широкого загалу до пам’ятної дати – 35-х роковин аварії на Чорнобильській АЕС і вшанувати пам’ять жертв катастрофи та ліквідаторів, які ціною свого життя врятували Україну і світ від глобального лиха.

  Забезпечення житлом населення, евакуйованого з районів, забруднених радіацією, стало найбільш масштабною та довгостроковою частиною загальної будівельної програми, розробленої у зв’язку з аварією на ЧАЕС. Для вирішення цієї проблеми використовували наявний житловий фонд у містах і селах України, будували нові населені пункти, розбудовували населені пункти. 

  Саме цій темі присвячена виставка документів «Особлива категорія населення – переселенці» Державного архіву Кіровоградської області.

  Гіркі спомини про 26 квітня 1986 року, зворушливі спогади про героїв Чорнобиля, правдиві історії про ліквідаторів жахливої аварії ви віднайдете у першоджерелах державних архівів

  Луганської,

  Львівської,

  Миколаївської,

  Одеської, 

  Рівненської, 

  Сумської,

  Тернопільської,

  Херсонської,

  Хмельницької,

  Черкаської,

  Чернігівської областей.