• In English
 • Державна архівна служба України
  Офіційний вебпортал органу виконавчої влади

  Портал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції
  надсилати на [email protected]
  Виставкові проєкти Державної архівної служби України до 25-ї річниці Конституції України
  Опубліковано 28 червня 2021 року о 11:56

  28 червня 2021 року українці всього світу святкуватимуть 25 років Конституції України, основного Закону Держави, який закріплює права , свободи і обов’язки громадян України, її суспільно-політичний і державний устрій. Шлях до цієї події був довгим і тернистим, історія конституціоналізму починається від Конституції Пилипа Орлика (Бендерська Конституція, Конституція 1710 р.) і є логічним наслідком розвитку національних вимог українців – від культурної і політичної автономії в складі федерації до вимоги самостійності, незалежності.

  У цей святковий день у кулуарах будинку Верховної Ради України під час урочистого засідання з нагоди 25-ї річниці Конституції України демонструватиметься документальна виставка, підготовлена Укрдержархівом та центральними державними архівами «Конституція України – 25: хронологія та архівна хроніка», з одночасним експонування оригіналу унікального документа «Конституція України» з фондів Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України та копії документа «Конституція Пилипа Орлика» з фондів Центрального державного історичного архіву України, м. Київ.

  На офіційному вебпорталі Укрдержархіву представлена онлайн версія цієї виставки , що включає документи Національного архівного фонду України, які містять інформацію про конституційні ідеї та концепції відомих науковців та політичних діячів України, висвітлюють основні періоди формування вітчизняного конституціоналізму, дають можливість краще зрозуміти закономірності та особливості цього процесу в Україні, починаючи від Конституції Пилипа Орлика до прийняття нової Конституції України.

  Запрошуємо також переглянути оновлені до ювілейної річниці Конституції України тематичні документальні експозиції онлайн, підготовлені державними архівами. 

  Про те, як ішов процес обговорення проєкту нової Конституції   – в документах Державного архіву Дніпропетровської області. 

  З нагоди 25-ї річниці Конституції України Державний архів Житомирської області підготував стендову виставку цифрових копій документів, що експонується в приміщенні обласної державної адміністрації. 

  Також на офіційному сайті держархіву оприлюднено  оновлену добірку документальних свідчень про цю подію. 

  14 документів періоду 1917-1919 років, що свідчать про історію формування конституційної моделі держави, взято за основу виставки Державного архіву Запорізької області.

   Ретроспективний погляд на доленосні державотворчі процеси міститься також у документах онлайн виставки Державного архіву Київської області. 

   «Конституція України – відлік нового часу» – таку назва має виставка Державного архіву Івано-Франківської області за матеріалами періодичних друкованих видань цього краю.

  З нагоди святкування 25-ї річниці Конституції України Державний архів Кіровоградської області пропонує переглянути виставку архівних документів та матеріалів “Конституція України: з історії становлення”, що демонструє довгий і складний шлях політичного самовизначення, засвідчивши невмирущу волю українців мати свою державу, бути суверенними серед інших вільних народів Європи і світу.

  Свій виставковий проєкт «До Основного Закону – з повагою, до України – з любов’ю!» Державний архів Луганської області сфокусував на документах, що відбивають основні кроки конституційного процесу. «Ознайомившись з експозицією виставки, насамперед молодь зможе усвідомити історичну важливість цього свята та перейнятися почуттям віри у панування гуманізму, демократії та справедливості – всього, що декларує і гарантує Основний Закон», – наголошується в коментарі до виставки. 

   А Державний архів Одеської області розмістив на офіційному сайті установи інформаційні матеріали Українського інституту національної пам’яті до 25-ї річниці з дня ухвалення Конституції України.