• In English
 • Презентовано спільний онлайн проєкт з Інститутом досліджень тоталітарних режимів Чехії
  Опубліковано 6 січня 2022 року о 12:45

  Новий рік розпочався з онлайн презентації 3 січня чеськими колегами результатів першого пілотного проєкту, що реалізовується Державною архівною службою України з Інститутом досліджень тоталітарних режимів Чехії і яку приурочено до 80-річчя проголошення амністії для чехословацьких громадян в 1942 році, що перебували у місцях позбавлення волі та інтернованих у колишньому Радянському Союзі.

  Опубліковано першу частину, понад тисячу, оцифрованих документів архівно-слідчих справ з фонду 2558, що зберігаються в Державному архіві Закарпатської області, заведених на чехословаків, ув’язнених в роки Другої світової війни та засуджених на три та більше років виправно-трудових таборів.

  Анатолій Хромов зауважив, що реалізація спільного проєкту сприятиме подоланню наслідків тоталітаризму ХХ століття у відносинах між українським та чеським народами.

  Документи архівно-слідчих справ містять протоколи, відбитки пальців, фотографії, анкети заарештованих, обвинувачення, вирок, документи про звільнення або смерть, рішення про реабілітацію.

  За інформацією, отриманою від чеських колег, в перші дні після публікації в мережі інтернет, відгукнулися родичі трьох осіб з опублікованих на вебсайті, які вперше мали можливість побачити фотографії своїх дідусів, яких вони ніколи не бачили.

  Наступний етап проєкту буде реалізовано спільно з чеськими колегами в Центральному державному архіві громадських об’єднань України, в якому планується оцифрувати архівно-слідчі справи щодо переслідування чеської меншини в Київській області. З часом до проєкту мають долучитися державні архіви Львівської, Житомирської, Одеської, Івано-Франківської областей, в яких зберігаються документи на переслідуваних та реабілітованих чехословацьких громадян та представників чеської меншини.

  Пресреліз чеською мовою

  Українська версія

  Довідково: 4 лютого 2020 року в Празі вчинено Договір про співробітництво між Державною архівною службою України, Інститутом досліджень тоталітарних режимів та Архівом справ держбезпеки Чеської Республіки, від української сторони Договір підписано Головою Укрдержархіву Анатолієм Хромовим.