• In English
 • Державна архівна служба України
  Офіційний вебпортал органу виконавчої влади

  Портал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції
  надсилати на [email protected]
  «Робота архівів під час війни». Інтерв’ю Голови Державної архівної служби України Анатолія Хромова телеканалу «Рада»
  Опубліковано 25 березня 2022 року о 11:53

  25 березня 2022 року очільник Державної архівної служби України Анатолій Хромов, у рамках інтерв’ю телеканалу «Рада» під час марафону єднання, що проводиться Українськими каналами у спільному ефірі #UAразом, інформував про роботу Укрдержархіву, стан архівів під час війни Росії проти України та міжнародну підтримку українських архівістів.

  Анатолій Хромов зазначив, що стан архівів важкий. Наразі є інформація про знищення одного архіву в Чернігові, який згорів. Це документи архівного підрозділу СБУ, що містили інформацію про репресії радянського режиму проти українців. Пошкоджено декілька архівних будівель, зокрема в Харкові, але документи збереглися. Відсутня точна  інформація про те, що відбувається з архівними відділами районних державних адміністрацій на тимчасово окупованій території, зокрема стан архівних будівель, про долю архівістів, які там залишалися.

  Укрдержархів сподівається, що коли відновиться зв’язок можна буде отримати більш детальну інформацію. Коли українські війська відновлять контроль над цією територією буде проведено ревізію архівних документів, зокрема їх стан та наявність.

  Анатолій Хромов відмітив, що «ризики завжди є». Постійною практикою російської сторони є незаконне переміщення, практично крадіжка українських архівів. Це відбувалося і за часів Російської імперії, за радянських часів, а також у 2014 році, коли українські архівні документи, що зберігалися в державних архівах АР Крим та м.Севастополя в порушення існуючих правил та норм міжнародного права були оголошені частиною архівного фонду Росії.

  На питання для чого російській стороні українські архіви, очільник Укрдержархіву зазначив, що це «частина пропаганди країни-агресора», Росархів працює для машини пропаганди Росії. Так, керівник Росархіву, показуючи окремі архівні документи, підтверджує «історичну справедливість» агресивної війни Росії проти України, заперечує існування України. Це пояснюється тим, звернув увагу Анатолій Хромов, що «Росархів перебуває в прямому підпорядкуванні Президента Росії» і архіви використовуються в пропагандистських цілях. Особливу увагу Анатолій Хромов приділив підтримці міжнародною архівною спільнотою українських архівістів. З перших днів війни Росії проти України до Укрдержархіву стали надходити листи-підтримки від іноземних партнерів та пропозиції щодо надання будь-якої допомоги. Звернення Державної архівної служби України до Міжнародної ради архівів щодо припинення членства в МРА архівних установ Росії та Білорусі було підтримано в першу чергу архівістами країн Балтії, найближчими європейськими сусідами, архівними установами Канади та Америки. 10 березня 2022 року на позачерговому засіданні Виконкому МРА прийнято рішення про припинення відносин з державними архівними установами Росії та Білорусі. Що це означає? Подальше поглиблення міжнародної ізоляції, припинення будь-яких офіційних контактів архівних установ Росії та Білорусі з установами та організаціями МРА, блокування їхньої участі у міжнародних архівних проєктах, у т.ч. з оцифрування архівних документів та матеріально-технічної допомоги, а також запуск механізму припинення будь-якої співпраці на рівні двостороннього міжнародного архівного співробітництва.