• In English
 • Державна архівна служба України
  Офіційний вебпортал органу виконавчої влади

  Портал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції
  надсилати на [email protected]
  «Атака на пам’ять країни», інтерв’ю Анатолія Хромова для популярного німецького часопису Шпігель
  Опубліковано 31 березня 2022 року о 09:24

  30 березня 2022 року Анатолій Хромов надав інтерв’ю Майклу Кістеру, журналісту популярного німецького часопису Шпігель.

  Путін заперечує національну ідентичність України і українські архіви перебувають під загрозою через російську агресію.

  Першим під обстріл російських окупантів потрапив архівний відділ СБУ м. Чернігова, постраждав Державний архів Харківської області. Анатолій Хромов зазначає, що «велика пожежа була у Бучі, в Ірпені, в яких розташовані архіви. Ми не знаємо, ні про їх будівлі, ні про наших колег».

  Знищення архівів можна розглядати як частину культурного геноциду. Гаазька конвенція про захист культурних цінностей у разі збройних конфліктів 1954 року, до якої приєдналися і Росія, і Україна, спрямована на «захист рухомого та нерухомого майна, що має велике значення для культурної спадщини всіх народів». Анатолій Хромов, зауважує, що Росія не дотримується цих домовленостей, і це не вперше. «Коли вона анексувала Крим, Росія заявила, що тепер документи Криму належать до її власного архівного фонду. Вони вкрали нашу частину архівної спадщини», говорить він.

  За словами Анатолія Хромова Національний архівний фонд України є одним з найбільших у Європі, це 86 млн одиниць зберігання. Найдавніші документи, це берестяні грамоти, датовані 12 століттям. Важливими є документи, що свідчать про незалежність України. Серед них Акт Злуки від 22 січня 1919 року, яким закріплено об’єднання заснованої у 1917 році Української Народної Республіки із Західноукраїнською Народною Республікою. Радянський Союз, що сформувався значно пізніше, поглинув цю територію.

  Дві сусідні країни суттєво відрізняються ставленням до радянської спадщини, якщо Україна розсекретила та відкрила доступ до архівів колишнього КДБ, то в Росії вони лишаються закритими. Так, як і Архів Президента РФ. Невідомо, скільки документів приховує Кремль. «Україна, навпаки, має на секретному зберіганні лише 0,3 % своїх документів», говорить Анатолій Хромов. «Цей показник навіть нижче міжнародної норми у 4–5%».

  Анатолій Хромов та його колеги намагаються врятувати архіви. У Польщі за допомоги британських колег закуплено вогнетривкі сейфи для документів. За словами Анатолія Хромова, відбувається евакуація документів зі сходу та півдня країни, але жодних подробиць він не дає.

  Два роки тому, обійнявши посаду очільника Укрдержархіву, він започаткував масштабну компанію оцифрування архівних документів. Відтоді українські архіви масово сканують свої фонди, у т. ч. за підтримки іноземних партнерів, тому більшість оцифрованих документів зберігається за кордоном, зокрема в Польщі та США. Великобританія та Норвегія наразі запропонували свої ресурси для їх зберігання на своїх серверах.

  Вже оцифровано близько 5% фондів, включаючи унікальні документи, такі як оригінал Конституції України та Акт незалежності 1991 року.

  Інтерв’ю доступне за посиланням: https://www.spiegel.de/geschichte/ukraine-krieg-und-kulturelles-erbe-angriff-auf-das-gedaechtnis-des-landes-a-d48b33e8-0969-4164-a23a-3468fd0553c8-amp