• In English
 • Державна архівна служба України
  Офіційний вебпортал органу виконавчої влади

  Портал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції
  надсилати на [email protected]
  Голоси з України: українські бібліотеки та архіви в боротьбі проти російського вторгнення
  Опубліковано 8 квітня 2022 року о 17:36

  6 квітня 2022 року Анатолій Хромов, очільник Державної архівної служби України взяв участь в онлайн події, підготовленій за допомоги американських колег з Каліфорнійського університету, Берклі, у якій одинадцять представників українських бібліотек та архівів говорили про поточну ситуацію бібліотек, архівів та інформаційної інфраструктури України під час російської агресії в Україні.

  Анатолій Хромов у своїй промові, говорячи про Державну архівну службу України, як орган влади, який здійснює державну політику в архівній сфері, акцентував увагу на тому, що «Україна є однією з країн Європи і питання збереження архівів є важливим, оскільки вони зберігають 86 млн справ, що містять документи з 12 століття по теперішній час. І це не тільки історія України, а також інших народів Європи, світової історії».  Американської історії також, наприклад Ентоні Блінкен, Вікторія Ноланд мають корені в Україні. Чимало документів українських архівів стосуються генеалогії багатьох відомих персон в США, у т. ч. у владних структурах, шоу-бізнесі, Голівуді тощо. І це важливо.

  У перші дні широкомасштабної агресії Росії в Україні, говорить очільник Укрдержархіву, було знищено 12 тис архівних документів КДБ про репресії проти українського народу часів сталінського тоталітарного режиму, що зберігалися в архівному відділі УСБУ м. Чернігова. Пошкоджено будівлі державних архівів Харківської та Миколаївської областей. «Це війна проти свободи, проти мирного населення та національної пам’яті», говорить Анатолій Хромов.

  У промові приділено увагу діяльності Державної архівної служби України. Анатолій Хромов, висловив подяку Міжнародній раді архівів, яка підтримала звернення Укрдержархіву щодо припинення співробітництва з установами агресора та його прибічників. «Ми організували переміщення копій оцифрованих державними архівами документів до хмарних сховищ Національного архіву Сполученого Королівства» та підписали відповідну Угоду, говорить він. Наразі організовано транспортування до наших архівосховищ вогнетривких сейфів, отриманих від польських колег.

  Анатолій Хромов у своїй промові говорив також про кроки Укрдержархіву на майбутнє, зокрема він сказав, що архівна система потребуватиме фінансової допомоги для реконструкції «наших архівосховищ та добудови підземних архівосховищ для збереження нашої історії».

  Анатолій Хромов каже, що це «не перша сторінка в історії українсько-російської боротьби, коли російська сторона краде наші архіви», це відбувалося і в 18-му, і в 19-му, і в 20-му століттях, коли документи з українських архівів вивозилися до центральних державних архівів в Москву, Санкт-Петербург, і в 2014 році, коли Росія окупувала територію АР Крим та м. Севастополь, документи українських архівів було оголошено частиною архівного фонду Росії.

  При цьому російська сторона стверджує, що кожен документ періоду 1991–2014 року, періоду незалежної України, є частиною російською історії, говорить Анатолій Хромов. «Ми не розуміємо як це можна зробити без жодної експертизи» цих документів, зауважує він.

  Повна версія онлайн події.