• In English
 • Державна архівна служба України
  Офіційний вебпортал органу виконавчої влади

  Портал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції
  надсилати на [email protected]
  Порятунок архівів і початок створення архівних фондів, присвячених війні
  Опубліковано 12 квітня 2022 року о 17:03

  Анатолій Хромов, очільник Державної архівної служби України 11 квітня 2022 року взяв участь у передачі Українського радіо «Сьогодні. Вдень» під час якої відповів на питання ведучої  Лідії Станіцької про порятунок архівів і створення архівних фондів, які відображають російську агресію на території України.

  Анатолій Хромов, відповідаючи на питання ведучої, підтвердив, що Державна архівна служба України володіє інформацією про постраждалі від обстрілів будівлі обласних архівів в Харкові, Миколаєві, архівного відділу у Лисичанську Луганської області. Непоправною втратою є знищені внаслідок пожежі документи архівного відділу УСБУ Чернігівської області. У «районних відділах деокупованих регіонів Київської області всі архіви вціліли, як мені відомо», говорить він. В Іванкові окупанти зайшовши в приміщення архівного відділу  потрощили обладнання, офісну техніку, комп’ютери, робочі місця в кімнатах.

  На питання чи могли постраждати внаслідок бойових дій копії оцифрованих архівних документів, очільник Укрдержархіву зауважив, що вони не постраждали, оскільки зберігаються не в одному місці. Він відмітив, що останніми роками, з приходом його команди, значно зросли обсяги оцифрування архівних документів, але це робота на десятки років, оскільки українські архіви зберігають великий масив документів.

  Співпраця з міжнародними партнерами з оцифрування документів українських архівів сприяла створенню кількох копій, які сьогодні зберігаються як в Україні, так і в Польщі, Чехії, США, Ізраїлі. Архіви, які мають лише одну копію оцифрованих документів, завдяки підписаному Укрдержархівом Договору з Національним архівом Об’єднаного Королівства, який надає українським архівам безкоштовно на період війни віддалені сервери, вже можуть копіювати і завантажувати оцифровані документи.

  Задля порятунку архівів сьогодні здійснюється переміщення «окремих колекцій з окремих регіонів», говорить Анатолій Хромов, але «на жаль не всюди це можна зробити фізично». Потрібно не тільки врятувати архіви, а й задокументувати події російської агресії. В регіонах, де не має активних бойових дій, архіви отримали доручення Укрдержархіву першочергово запровадити ініціативне фондоутворювання, безпосередньо закликати громадян до збереження в будь-якій формі (відомості, фото, спогади, відео, електронні файли) інформації, що відображає «боротьбу українського народу проти російського вторгнення», говорить він. «Наша позиція зберегти не тільки офіціоз», не тільки документи державних органів, а щоб «наші нащадки отримали доступ до всього різноманіття життя, яке задокументовано в архівах», акцентує Анатолій Хромов.  

  Повний запис радіопередачі доступний за посиланням