• In English
 • Відновлено доступ до оцифрованих документів Оперативного штабу райхсляйтера Розенберга
  Опубліковано 26 квітня 2022 року о 13:50

  За підтримки Державної архівної служби України спільними зусиллями Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України та ПП «Архівні інформаційні системи» на офіційному вебсайті архіву відновлено доступ до понад 130000 скан-копій аркушів документів з фонду Оперативного штабу райхсляйтера Розенберга, оцифрованих в рамках спільного з Клеймс Коференс (the Conference on Jewish Material Claims Against Germany) проекту.

  Міжнародний проект був реалізований архівом у 2005–2010 роках, і вже 10 вересня 2010 року українська частина колекції вперше була представлена в мережі Інтернет на вебсайті архіву. Проте, через технічні проблеми електронний ресурс до тепер не працював.

  Довідково: Оперативний штаб райхсляйтера Розенберга (Einsatzstab Reichsleiter Rosenberg, ERR) під час Другої світової війни координував і безпосередньо здійснював конфіскацію культурних цінностей в країнах, окупованих нацистською Німеччиною, у т. ч. в Естонії, Латвії, Литві та Білорусі (Райхскомісаріат Остланд), СРСР (Райхскомісаріат Україна), Бельгії, Нідерландах, Польщі, Греції, Франції, Італії, Чехословаччині та інших країнах.

  Вивезення нацистами архівних, бібліотечних, музейних скарбів здійснювалося з метою створення джерельної бази для забезпечення наукових установ райху, використання інформації в інтересах реалізації планів війни, підтримання та поширення нацистської ідеології та пропаганди. Перевага віддавалася архівним матеріалам єврейського, масонського, більшовицького походження, шедеврам мистецтва.

  У складі ERR діяли робочі групи та зондерштаби, які виконували його функції на місцях.  Сам же Альфред Розенберг був спеціально уповноваженим фюрера у справі нагляду за загальним духовним і світоглядним вихованням у Націонал-соціалістичній робітничій партії Німеччини, очолював Міністерство для окупованих територій Сходу, був ідеологом нацизму, автором расової теорії, ініціатором остаточного розв’язання єврейського питання. За підрахунками самого ERR тільки до його головних сховищ у Німеччині станом на жовтень 1944 р. було перевезено залізницею близько 1,5 млн вагонів і морським шляхом понад 400 тис. тон архівних документів і книг.

  Архівна колекція ERR представляє собою комплекси документів, створені у процесі діяльності та відкладені в діловодстві ERR, його робочих груп і зондерштабів. Нині всі ці документи розпорошені по архівосховищах кількох країн світу. У тому числі в Центральному державному архіві вищих органів влади та управління України (ЦДАВО України) зберігається три архівних фонди, що є складовою частиною колекції ERR, а саме: фонд 3674 «Штаб імперського керівника (райхсляйтера) Розенберга для окупованих західних областей і Нідерландів, м. Брюссель (Бельгія), 1940-1943», фонд 3676 «Штаб імперського керівника (райхсляйтера) Розенберга для окупованих східних областей, мм. Берлін, Київ, 1940-1945» (за винятком справ, що не стосуються діяльності Штабу), документи п’ятого опису фонду 3206 «Райхскомісаріат України, м. Рівне, 1941-1945».

  Ресурс доступний за посиланням   https://err.tsdavo.gov.ua/