• In English
 • Обговорено проблеми збереження культурної спадщини
  Опубліковано 27 квітня 2022 року о 09:47

  21 квітня 2022 року за підтримки Державної архівної служби України в Центральному державному архіві вищих органів влади та управління України в режимі онлайн проведено круглий стіл «Проблеми повернення та врятування культурної спадщини українського народу в контексті російсько-української війни 2014-2022 рр.».

  У вступній промові, Анатолій Хромов, очільник Укрдержархіву, акцентував увагу на першочерговому завданні архівістів сьогодні, під час війни росії проти України, а саме на врятуванні українських архівів від руйнувань, яких вони зазнають внаслідок агресії.

  Обговорення на круглому столі відбувалося в рамках двох сесій, перша з яких була присвячена реалізації міжнародного проєкту ERR, друга висвітленню проблем повернення та збереження культурної спадщини українського народу в контексті російсько-української війни 2014-2022 рр.

  У ході обговорення учасники приділили увагу важливості відновлення доступу до оцифрованих документів фонду Оперативного штабу райхсляйтера Розенберга (проєкт ERR), окремо зупинилися на характеристиці його структури та діяльності, а також тематичному змісті документів фонду.

  Дискусія навколо вивезення культурних цінностей, насамперед архівних документів, з території України до Росії, викликала занепокоєння учасників, які звернули увагу на те, що внаслідок широкомасштабної воєнної агресії росії в зоні бойових дій опинилися державні архіви Донецької, Запорізької, Луганської, Миколаївської, Сумської, Харківської, Херсонської, Чернігівської областей, що загрожує Україні невідновлюваними втратами національного культурного надбання. Вони закликали світову громадськість підтримати українських архівістів та сприяти поверненню та збереженню документальної спадщини України, говорили про знищенні, захопленні та переміщенні архіви як жертви війн та збройних конфліктів, загрозу використання архівів окупованих територій в політичних та ідеологічних цілях, а також відмітили перспективність оцифрування архівних документів задля їх збереження.

  Детальна інформація про захід.