• In English
 • Державна архівна служба України
  Офіційний вебпортал органу виконавчої влади

  Портал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції
  надсилати на [email protected]
  Стартував новий україно-чеський проєкт оцифрування архівів
  Опубліковано 15 червня 2022 року о 15:00

  За ініціативи та присутності Голови Державної архівної служби України Анатолія Хромова 15 червня 2022 року підписано Договір про співробітництво між Центральним державним архівом громадських об’єднань України та Інститутом досліджень тоталітарних режимів Чехії. Це – продовження реалізації важливого українсько-чеського проєкту з дослідження наслідків тоталітаризму у ХХ ст. та оцифрування документів, що містять інформацію про репресованих осіб, у т. ч. чехословацьких громадян, що реалізується з лютого 2020 року.

  Договором передбачається оцифрування архівних кримінальних справ фонду № 263 «Колекція позасудових справ реабілітованих» щодо громадян чеської та словацької національностей, які мешкали на території України та зазнали репресій.

  Про важливість події для обох народів свідчить присутність на заході Надзвичайного та Повноважного Посла Чеської Республіки в Україні Радека Матула, якому очільник Укрдержархіву, Анатолій Хромов, користуючись слушною нагодою, передав першу партію оцифрованих справ та факсимільну копію архівної кримінальної справи щодо чеха за національністю, мешканця міста Чорнобиля Брікнера Василя Івановича.

  Пан Посол та чеськи колеги висловили слова підтримки українським архівам, які і в умовах військової агресії росії проти України, продовжують виконувати свою місію.

  Представники Інституту дослідження тоталітарних режимів Чехії передали до архівної бібліотеки ЦДАГО України, в приміщенні якого відбулося підписання Договору, унікальні наукові видання.

  Довідково. 4 лютого 2020 року в Празі вчинено Договір про співробітництво між Державною архівною службою України, Інститутом досліджень тоталітарних режимів та Архівом справ держбезпеки Чеської Республіки, від української сторони Договір підписано Головою Укрдержархіву Анатолієм Хромовим.

  Перший пілотний проєкт на виконання цього Договору реалізовано у Державному архіві Закарпатської області. Так, 3 січня 2022 року чеськими колегами було опубліковано першу його частину, понад тисячу, оцифрованих документів архівно-слідчих справ з фонду 2558, що зберігаються в Державному архіві Закарпатської області, заведених на чехословаків, ув’язнених в роки Другої світової війни та засуджених на три та більше років виправно-трудових таборів.

  У перспективі до проєкту планують приєднатися й інші державні архіви України.