• In English
 • Державна архівна служба України
  Офіційний вебпортал органу виконавчої влади

  Портал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції
  надсилати на [email protected]
  Секретні архіви СРСР в Україні відкриті, а в росії – державна таємниця
  Опубліковано 7 серпня 2022 року о 08:39

  Анатолій Хромов, очільник Укрдержархіву, 5 серпня 2022 року взяв участь у програмі «Сьогодні. Вдень» Українського радіо, ведучої Галини Бабій, присвяченій вшануванню пам’яті жертв сталінського Великого терору 1937–1938 років, який спричинив наймасовіші смерті безневинних людей, розповівши про доступність цих документів в архівах України та їх закритість в рф.
  Він акцентував увагу на тому, що сьогодні Україна є однією з найбільш відкритих країн на теренах Східної та Центральної Європи, оскільки доступ до архівів колишнього КДБ не вимагає від громадян підтвердження спорідненості з репресованими та дозволяє вільно досліджувати великий масив документів, який зберігся в Україні. Сьогодні на вебпорталі Укрдержархіву у базі даних «Український мартиролог ХХ століття», яка постійно оновлюється, вже доступна інформація про 92 835 жертв політичних репресій в Україні.
  На відміну від України та країн Балтії, документи про жертви сталінських репресій в державі-агресорі – рф та в рб мають обмеження в доступі. Як говорить Анатолій Хромов, «в Росії винайшли ноу хау: за рішенням суду вони навіть відмовляють дослідникам повідомити дату розсекречення засекречених документів. Історики навіть не мають змоги дізнатися, коли ця інформація буде відкрита. … «рф визнає секрети СРСР державною таємницею сучасної країни».
  Повний запис програми за посиланням: http://www.nrcu.gov.ua/news.html?newsID=99265