• In English
 • Державна архівна служба України
  Офіційний вебпортал органу виконавчої влади

  Портал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції
  надсилати на [email protected]
  «Суспільне спротив» про Державні архіви в Україні
  Опубліковано 8 листопада 2022 року о 17:08

  7 листопада 2022 року Голова Державної архівної служби України Анатолій Хромов взяв участь у прямому ефірі інформаційного проекту «Суспільне спротив» з ведучими Світланою Стеценко та Віталієм Гамадином й розповів про стан роботи Державних архівних установ в умовах широкомасштабної війни.

  Розмову було розпочато цитатою Анатолія Хромова із фейсбук сторінки: «Росіяни продовжують нищити та розкрадати українські архіви».

  Очільник Державної архівної служби зауважив, що із 86 мільйонів одиниць зберігання станом на зараз Україна не контролює десь півтора відсотка справ. Важливо, що українські архівісти, працівники обласних державних адміністрацій забезпечили майже повну евакуацію на підконтрольних частинах Донецької і Луганської областей. Найбільш критична ситуація склалася із Державним архівом Херсонської області.

  На тему про реалокацію архівів Анатолій Хромов зазначив, що зараз публічно не готовий говорити тому що кожна евакуація це великий ризик.

  Анатолій Хромов зауважив, що за час його роботи та роботи його команди темпи з оцифрування зросли майже на 500 відсотків. Лідером із оцифрування минулого року був Державний архів Полтавської області, вони робили мінімум 12 тисяч копій щоденно. Цього року з такими високими показниками долучилися Центральний державний історичний архів  м. Київ та Центральний державний архів вищих органів влади управління, таку роботу виконують фактично всі архіви України. Також продовжується підписання угод про співпрацю із різними  українськими та міжнародними інституціями. Голова Державної архівної служби України рекомендував підписатися на соціальні мережі Укрдержархіву, щоб не пропустити архівні новини з оцифрування документів.

  На питання ведучого про те чи розглядалося вивезення документів закордон для зберігання Анатолій Хромов відповів: « Ні, навіть із партнерськими країнами це певний ризик». Однак Анатолій Хромов розповів, що йдуть домовленості про реалокацію оригіналів для подальшої реставрації частини фондів документів комуністичного тоталітарного режимів, які зараз зберігаються в архіві СБУ. Якщо брати міжнародний аспект реалокації, варто відзначити, що в  березні Служба підписала угоду з Національним архівом Сполученого Королівства завдяки якій наші британські колеги та партнери надали можливість безкоштовно зберігати вже оцифровані архіви.