• In English
 • Інтерв’ю Голови Укрдержархіву Анатолія Хромова щодо Державного архіву Херсонської області
  Опубліковано 1 грудня 2022 року о 12:30

  30 листопада 2022 року Голова Державної архівної служби Анатолій Хромов надав ексклюзивне інтерв’ю журналістці Чеського телебачення Віталії Токарчук, після повернення з Херсону. 

  Анатолій Хромов зазначив, що під час відрядження вдалося потрапити тільки в одну будівлю Державного архіву Херсонської області. Оскільки друга будівля ще не є офіційно розмінованою, і поліція забороняє туди заходити. Під час перевірки сховищ корпусу в який вдалося потрапити, попередньо було встановлено крадіжки окремих фондів і навіть окремих справ. У відносному плані, попередньо встановлено до 5 відсотків викрадених документів. Проте є інформація, що найбільше документів викрали з тієї будівлі до якої ще немає доступу. Розмінування там триватимуть ще декілька днів.

  Відповідаючи на питання журналістки Віталії Токарчук про те чи вдалося архівістам врятувати хоч якусь частину документів Державного архіву Херсонської області Анатолій Хромов розповів: «Що під час зустрічі із колективом архіву, декілька співробітниць повідомили, що коли вони лишалися в окупованому Херсоні та розуміли, що дійде час до пограбувань. Найдавніші документи кінця 18 сторіччя, цінні історичні карти, документи, які містять коштовні матеріали в оздоблені, були непомітно ними сховані, і тепер повернуті, мова йде приблизно про 60 справ, які були врятовані».

  Під час окупації Державний архів Херсонської області як орган публічної влади не функціонував, водночас частина архівістів, які залишилися в Херсоні при можливості приходили та виконували повсякденну роботу направлену на забезпечення збереженості документів. Так тривало декілька місяців допоки росіяни не замінили українську охорону співробітників на озброєних людей з-поміж окупаційної влади. Після чого, поступово в останні тижні, було організовано грабіж архіву протягом 5-6 днів приїздили вантажівки й вивозили справи, все це було в присутності озброєних людей, щоб унеможливити будь-який спротив українських архівістів. 

  «Зараз встановлюються особи, що керували процесом вивезення документів. Вже відкрито кримінальні впровадження та є попередні відомості, що один з цих керівників місцевий, але не архівіст, а хтось хто часто користувався архівами й приблизно знав склад документів та їх цінність. Інша людина ймовірно була відряджена або із тимчасово окупованого Криму, або із Москви, тому що це був професійний архівіст, який розумів як знайти документи» — повідомив Анатолій Хромов.

  Оскільки в Херсоні тривають постійні артилерійські обстріли були визначені місця куди планується вивезення тієї частини документів, що лишилися для подальшого оцифрування. Оцифрування – це звісно не панацея, але багато в чому вона може убезпечити від не поправної втрати документів. Зокрема, високі темпи оцифрування, що були в минулі два роки Державного архіву Херсонщини дають нам змогу, найближчим часом оприлюднити для користувачів ті метричні книги, різні ревізії, генеалогічну інформацію — оригінали яких були тимчасово втрачені. У нас збереглися до 40 відсотків цих документів у цифрових копіях, зазначив очільник Укрдержархіву.

  Переглянути інтерв’ю можна за посиланням: 

  https://ct24.ceskatelevize.cz/specialy/ukrajinske-novinarky-pracuji-z-ceske-televize/3547591-rosiyani-vivezli-chastinu-arhivnih