• In English
  • Чому московія продовжує приховувати архіви радянських спецслужб
    Опубліковано 6 грудня 2022 року о 15:56

    5 грудня 2022 року Голова Державної архівної служби України Анатолій Хромов розповів у прямому ефірі телемарафону 5-го каналу чому московія продовжує приховувати архіви радянських спецслужб.

    «Росія — це продовження певного дискурсу, який сформувався ще протягом радянського періоду, коли держава повністю контролювала доступ до державної таємниці,  коли архівна система була чимось закритим, куди потрібні спеціальні допуски. Все це із Радянського Союзу, і росія, як спадкоємець, у всіх ідейних сенсах радянської системи досі налаштована на те, щоб свої таємниці тримати подалі від зацікавлених очей дослідників. Варто зрозуміти, що для російської федерації державна таємниця Радянського Союзу залишається таємницею російської федерації. Очевидно, що архівістика там використовується, як одна із допоміжних ланок державної пропаганди. Звісно протягом десятиліть видаються певні збірки документів, але вони всі направлені на дискредитацію певних груп населення всередині росії. З метою дискредитації  України першочергово  видають збірки, які направлені проти Українського Визвольного руху  Другої світової війни, післявоєнного періоду, Української Революції початку 20 століття. Добираються окремі документи, які використовуються для «підтвердження» їх історичних міфів. І це, влаштовує керівництво росії, російських архівістів та суспільство. Поодинокі активісти, які боролися за відкриття архівів в росії отримали реальні строки ув’язнення в тюрмах за сфабрикованими справами. У росії є ноу-хау, а саме псевдоюридичний метод, яким вони через суд засекречують строки можливого розсекречення документу», —  сказав Анатолій Хромов.

    Україна ж з 2015 року повністю відкрила доступ до документів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму із 1917 по 1991 роки. Українські архіви є одними з лідерів на Європейському просторі в доступі до документів тоталітарного радянського режиму.