• In English
 • Уперше в Україні показали оригінали рукопису «Щедрика» Миколи Леонтовича
  Опубліковано 21 грудня 2022 року о 16:40

  Голова Державної архівної служби України Анатолій Хромов виступив на презентації виставкового проєкту «Я співаю, отже я існую», присвяченого 100-річчю американської прем’єри «Щедрика» та 145-річчю Миколи Леонтовича. Проєкт реалізований Музеєм видатних діячів української культури спільно з Інститутом Леонтовича з нагоди унікальної дати у музичній історії світу – першого виконання «Щедрика» у Сполучених Штатах, що відбулася 5 жовтня 1922 року під час концерту хору Олександра Кошиця у Carnegie Hall.

  Хор Олександра Кошиця як культурний амбасадор України впродовж 1919-1924 років виступав у 17 країнах Західної Європи, північної та Південної Америки й «Щедрик» або Carol of the Bells, що відтоді щороку лунає на Різдво у цілому світі, повідомляв людству про боротьбу українського народу за незалежність.

  Центральний державний архів вищих органів влади та управління України, який виступив одним із партнерів у реалізації проєкту, зберігає надзвичайної важливості документи про діяльність хору Олександра Кошиця. З цих архівних джерел на виставці, крім їхніх копій, були представлені два по суті «унікальних» документи. Перший – афіша концерту хору Кошиця в Брюсселі в патріотичних синьо-жовтих кольорах. Другий – лист Симона Петлюри до Олександра Кошиця, написаний Головою Директорії УНР як раз незадовго до американської прем’єри «Щедрика». У ньому Симон Петлюра наказував Олександру Кошицю: «Дорогий Маестро! Я радий, що Вам пощастило наново зорганізувати капелу… Не забувайте, маестро, під час Ваших концертних виправ про українські справи, про нашу національну честь… Коли Вас будуть інтерв’ювати – незамітно говоріть «українська музика – пісня незалежна» – «своя» – «непохожа» – «своєрідна» – є частиною незалежної України».

  Виголошуючи свою промову, Голова Державної архівної служби України Анатолій Хромов наголосив на важливості демонстрації оригіналів документів Національного архівного фонду, що свідчать про історію боротьби за незалежність України. Це підносить патріотичних дух сучасників і єднає їх із попередниками.

  Анатолій Хромов підкреслив наявну унікальність представлених на виставці оригіналів листа Симона Петлюри та афіши з концерту хору Олександра Кошиця і, разом із цим, надав доручення директорці Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України Ларисі Левченко оформити відповідні документи для закріплення за ними статусу «унікальних документів Національного архівного фонду» відповідно до Закону України «Про Національний архівний фонд та архівні установи».