• In English
 • Ми велика архівна країна
  Опубліковано 26 грудня 2022 року о 17:29

  Анатолій Хромов, 24 грудня, у День працівників архівних установ, поспілкувався з ведучим Владиславом Красніцьким у прямому ефірі інформаційно-аналітичної програми «Сьогодні вдень» на Українському радіо. Він розповів, що нині архіви забезпечують усі напрямки роботи, а Держархів Херсонської області відновлює свою діяльність після деокупації.

  Від початку повномасштабного вторгнення Укрдержархів дав відповідне доручення архівам фіксувати злочини росії на території України та готувати тематичні виставкові колекції про боротьбу українського народу проти країни агресорки. Загалом, це не є першим досвідом для архівів, оскільки вже збиралися тематичні колекції боротьби України з пандемією COVID-19. Анатолій Хромов відзначив, що: «Архіви тривалий час працювали по радянській інерції та відбирали на зберігання тільки управлінські документи. Хоча, насправді, головною метою архівів у комплектуванні архівної спадщини – є збереження репрезентативного образу сучасних документів, які дадуть можливість нашим нащадкам всебічно дослідити реалії, в яких ми жили».

  Очільник Укрдержархіву повідомив, що темпи оцифрування постійно пришвидшуються та збільшуються. Станом на сьогодні із 24 обласних та 7 центральних державних архівів, вже 16 архівів підписали угоди та співпрацюють із світовим лідером по оцифруванню корпорацією FamilySearch International. Завдяки цьому забезпечуються шалені темпи оцифрування, вдень створюються по 10–15 тисяч копій документів. Завдяки цьому за 5–7 років архіви плануються оцифрувати найбільш запитувані документи, що стануть в нагоді про досліджені історії роду. Проте, це не єдині партнери, Укрдержархів співпрацює із вітчизняними інституціями, а також має партнерів із Польщі, Чехії, Угорщини, Ізраїлю та інших країн.

  Зацікавлені інституції, які приходять в Україну оцифрувати архіви або отримати копію для свої наукових та культурних цілей, обов’язково залишають одну копію українським архівам, також ця співпраця передбачає певну компенсацію архівам за роботи з підготовки документів до оцифрування. Завдяки цьому поповнюється спецфонд архівів, що дуже важливо в умовах воєнного стану, та в умовах зменшення бюджетного фінансування. Архіви на зароблені кошти впроваджують інноваційні платформи для репрезентації своїх ресурсів онлайн.

  «До слова, запрошую відвідати на сайті Державної архівної служби України ресурс «Міжархівний пошуковий портал». Тут у єдиному полі за ключовим словом ви зможете здійснити пошук 1000 документів, які відповідають цьому запиту. Наша кінцева мета не просто оцифрувати архіви, а зробити єдине вікно доступу до всіх оцифрованних документів. На порталі вже присутні 4 державні архіви, з наступного року додадуться ще 3 архіви», – відзначив Анатолій Хромов.

  Незважаючи на труднощі, викликані війною росії проти України, архівістам вдалося удоступнити понад 100 тисяч позицій про репресованих осіб на платформі популярного онлайн ресурсу «Український мартиролог ХХ ст.», інформацію про темпи оцифрування Укрдержархів щомісячно публікує у тематичному дайджесті новин. Підсумовуючи очільник Укрдержархіву відзначив, що щороку понад півмільйона користувачів користуються послугами державних архівів.