• In English
  • Робочі зустрічі та дискусії Анатолія Хромова з польськими партнерами в Варшаві
    Опубліковано 30 травня 2023 року о 17:07

    30 травня 2023 року Анатолій Хромов, очільник Укрдержархіву у рамках міжнародної конференції «Україна – Польща 105 (31): дипломатичні відносини і спільна оборона європейських цінностей», організованої Центром Східноєвропейських студій Варшавського університету в Варшаві, взяв участь у дискусії про українсько-польські відносини у контексті збереження національної пам’яті та архівів.

    Він відмітив, що агресивна, жорстока війна росії проти України показала всьому світу, що архіви можуть перетворитися в руках ворога на інструмент маніпуляцій, тому особливої значущості набуває питання не тільки збереження історичної документальної спадщини, а й організація широкого доступу до архівів в звичайному та цифровому форматах, об’єднання задля цього зусиль кількох партнерів, в архівосховищах яких зберігаються документи, що можуть бути віднесені до спільної архівної спадщини конкретних держав. Саме цей напрямок минулого року визнаний керівниками українських та польських архівних служб пріоритетним у міжвідомчому співробітництві. До започаткованого Анатолієм Хромовим та Павлом Петжиком, Генеральним директором державних архівів Республіки Польща, проєкту з виявлення, дослідження та оцифрування документів спільної архівної спадщини часів Першої Речі Посполитої, яка є унікальною, оскільки відіграла цінну роль у формуванні політичної, правової та культурної історії Європи, її демократичних традицій, зголосилися приєднатися національні архіви країн Балтії. Сьогодні між сторонами триває дискусія щодо формату та статусу такого п’ятистороннього співробітництва, можливості підписання відповідної Угоди тощо.

    Цього ж дня Анатолій Хромов провів робочу зустріч з Павлом Петжиком з питань двостороннього міжвідомчого співробітництва в архівній сфері, підсумком якої стало досягнення згоди щодо подальшої підтримки польською стороною українських архівів, зокрема організації стажування на базі польських архівів та надання їм спеціальних матеріалів для реставрації документів НАФ України та їх консервації тощо. З української сторони в обговоренні подальшої співпраці взяла участь директорка Центрального державного аудіовізуального та електронного архіву Олена Косенко.