• In English
 • Як українці на вулицях і майданах змінювали суспільство
  Опубліковано 24 серпня 2023 року о 11:11

  23 серпня 2023 року Голова Укрдержархіву Анатолій Хромов взяв участь у програмі «Актуальне» Ukraine Word News, ведучий якої Петро Мага обговорив з експертами тему революцій Незалежності: Як українці на вулицях і майданах змінювали суспільство.

  «Політика доступу до архівів відповідала загальному розвитку українського суспільства», відмітив Анатолій Хромов, «і сьогодні Україна є лідером по відкритості до архівів колишнього КДБ на пострадянському просторі». Він зупинився на кількох хвилях відкриття архівів, перша з яких відбулася наприкінці 1980-х, під час чергової хвилі реабілітації, коли масово відкривалися документи на репресованих осіб, остаточно архіви колишнього КДБ було відкрито у 2015 році.

  Відповідаючи на питання ведучого щодо можливості знищення таких документів, очільник Укрдержархіву відмітив, що в 1989- 1991 роках, було знищено більшу частину документів щодо осіб, які співпрацювали з КДБ, керуючись інструкцією щодо скорочення строків їх зберігання. І сьогодні, дослідники які працюють з документами СБУ можуть підтвердити, що кількість збережених документів за 1930–1950-ті роки значно більша ніж за 1970–1980-ті.

  Наприкінці програми, Анатолій Хромов у ході дискусії щодо доброго знання історії росіянамм, запропонував країні-агресору відкрити свої архіви «і тоді побачимо всю правду, але вони бояться за своє майбутнє, коли не зможуть контролювати своє минуле, не контролюючи архіви».

  В ефірі своїми думками щодо цієї проблематики також ділилися Ігор Козловський, релігієзнавець, кандидат історичних наук, письменник; Валерій Пекар, викладач Києво-Могилянської академії, підприємець та громадський діяч; Володимир Бугров, український філософ, педагог, ректор Київського Національного Університету ім. Тараса Шевченка.

  З повним записом програми можна ознайомитися за посиланням.